image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemizin uluslararası projesine YÖK’ten onay

Yayın Tarihi : 24/01/2018

Üniversitemiz ve Pakistan Goverment College (GC) arasında Proje tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında imzalanan anlaşma kapsamında hazırlanan proje; Türk tarafında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Pakistan tarafında Yükseköğretim Komisyonu (HEC) tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

YÖK’ün yeni uygulamaya koyduğu proje tabanlı Mevlana değişim programı kapsamında imzalanan ilk anlaşmayla Üniversitemiz ve Pakistan Bilim İnsanlarının işbirliği ile Karadeniz Bölgesinin bitkisel atıklarının biyoyakıt olarak kullanılmak üzere biyoetanol üretiminde değerlendirilmesi araştırılacaktır.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun,  üniversitemizin uluslararası düzeye ulaşma çabalarının öğretim üyesi ve öğrenci düzeyinde de devam ettirildiğini belirterek, yürürlüğe giren bu projeyle; bölgesel kalkınma ve ihtisaslaşma konusunda önemli bir adım atılmış olduğunu ifade etti.

“Proje tamamlandığında ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunulacak”

Rektör Uzun, “Üniversitemizde sürdürülen çalışmalarda başta bölgemiz olmak üzere ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak projeler üzerine yoğunlaşmaya çalışıyoruz. Bölgemizin dinamiklerini gözeterek araştırma süreçlerimizde bölgeyle ilgili alanlarda farklılaşma ve ihtisaslaşma gayreti içerisindeyiz. Bu noktada, Yükseköğretim Kurulumuz tarafından yeni uygulamaya konulan ‘Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı’ kapsamında Pakistan Goverment College ile öğretim üyesi ve öğrenci değişimi anlaşması imzalanmıştır. YÖK’e yapılan ilk başvuru projeleri arasından desteklenen 7 projeden biri olan bu araştırma 3 yıl sürecek. Projenin ülkemiz ekonomisine önemli katkı sunması beklenmektedir.” dedi.

Projenin onaylanmasından dolayı duyduğu mutluluğu da dile getiren Rektör Uzun, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç şahsında tüm YÖK üyelerine, Bartın Valisi Nusret Dirim’e ve projenin yürütücüsü olan Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ nezdinde projede emeği geçecek tüm akademisyenlere teşekkür etti.

“Atık bitkilerden çevreci enerji kaynağı biyoetanol üretilecek”

Fen ve Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise proje hakkında bilgiler vererek “İkili işbirliği çerçevesinde yürürlüğe giren bu projede, sürdürülebilir önemli bir enerji kaynağı olan biyoetanol üretimi yeni bir yöntemle elde edilecektir. Bu maksatla, fındık koçanı ve kabuğu ile Bartın Bölgesi dağlarında çokça bulunan ve ormana zararını önlemek için sürekli tıraşlanarak çürümeye terk edilen orman gülü atıkları kullanılacaktır. Sonuçta, bu projeyle, hem çevreci bir enerji kaynağı olan biyoetanol üretiminin maliyeti düşürülecek, hem de bölgenin tonlarca bitkisel atıkları değerlendirilecektir.” diye konuştu.

Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler KoordinatörlüğüSON Haberler

  • Üniversitelerarası Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonası tamamlandı

  • Üniversitemizde “Berat Kandili” programı düzenlendi

  • Üniversitelerarası Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonası Üniversitemiz ev sahipliğinde başladı

  • Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu

  • Üniversitemizde “Yazar Çalıştayı” gerçekleştirildi

  • Bartın Kent Kimliği Çalıştayı gerçekleştirildi

  • Öğretmenim Şenliğinde Prof. Dr. Fuat SEZGİN Anıldı

  • Kariyer Günleri’nde deneyimlerini öğrencilerle paylaştı

  • Üniversitemiz Kamu Kaynaklarında İsrafı Sıfıra İndirmeye Yönelik Örnek Bir Sistem Geliştirdi

  • Proje hazırlama eğitimi yoğun katılımla gerçekleştirildi