BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ, URAP Dünya Sıralamasındaki başarısını sürdürüyor

Yayın Tarihi : 19/12/2023

Bartın Üniversitesi (BARÜ) University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarının açıkladığı dünya sıralamasıyla yükselişini sürdürerek 3 yılda 233 basamak yükseldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren University Ranking By Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı 2023-2024 Dünya Sıralamasını açıkladı. Temel amacı, dünya üniversiteleri için bilimsel yayınların kalitesine ve miktarına göre belirlenen akademik performansa dayalı bir sıralama sistemi geliştirmek olan URAP, dünyanın dört bir yanından 3 bin 662 yükseköğretim kurumunu değerlendirdi.  Sıralamaya göre BARÜ, sürdürülebilir bir performans göstererek bu yıl da 29 basamak birden yükselerek, 2 bin 251’inci basamağa çıktı. 2021 yılında 57 ve 2022 yılında 147 sıra yükselen BARÜ, böylece son 3 yılda 233 basamak ilerleme sağladı.

Açık ve güvenilir bilgi kaynaklarından toplanan objektif verilere dayanılarak oluşturulan URAP Dünya Sıralamasında, 6 farklı gösterge çerçevesinde üniversiteler sıralandı.  Yapılan değerlendirmede URAP Dünya Sıralaması Listesine bu yıl Türkiye’den giren yükseköğretim kurumu sayısı 39 artarak 157 üniversite sıralamaya dâhil oldu.

URAP tarafından açıklanan sıralamada BARÜ bu yıl 65’inci sırada yer alarak, Türkiye’den sıralamaya giren 92 üniversiteyi gerisinde bıraktı. Artan yükseköğretim kurumu sayısına rağmen bir önceki yıla göre Makale Sıralamasında 13 basamak yükselerek 52’nci, Atıf Sıralamasında 10 basamak yükselerek 62’nci, Toplam Yayın Etkisi Sıralamasında 6 basamak yükselerek 66’ncı ve Toplam Doküman Sayısı Sıralamasında 5 basamak yükselerek 87’nci sırada yer aldı. BARÜ, Toplam Atıf Etkisi Sıralamasında 83’üncü olurken İş Birliği Sıralamasında ise 86’ncı oldu.  

Üniversite olarak elde edilen başarıların uluslararası derecelendirme kuruluşlarının göstergelerine yansımasından duyduğu mutluluğu dile getiren BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Tüm bileşenlerimizle yoğun bir gayretle çalışıyor, uluslararası alandaki başarılarımız ve yaptığımız iş birliktelikleriyle geleceğe değer katmaya devam ediyoruz. İnanıyorum ki geçtiğimiz 5 yıl dikkate alınarak girdiğimiz bu sıralamadaki yerimiz önümüzdeki yıllarda çok daha üst sıralara çıkacaktır” dedi.

Rektör Uzun, sürdürülebilir iyileştirme anlayışıyla hedeflerine kararlılıkla yürüdüklerini de kaydederek “Üniversite olarak bilgiyi sadece aktaran değil üreten bir yükseköğretim kurumu olmayı başardık. Şimdiki hedefimiz bu gelişimimizi ortaya koyduğumuz bilim ve teknoloji temelli çalışmalarla geleceğe taşımaya devam etmek. Bu düşüncelerle daha iyiye ulaşma hedefiyle çıktığımız gelecek yolculuğunda bizlere olan destekleri için YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. URAP Dünya Sıralamasında gösterdiğimiz bu başarıda emeği geçen tüm akademik ve idari insan kaynağımızı ise yürekten kutluyorum” diye konuştu.


SON Haberler

  • BARÜ’den 5 milli sporcu 2024 Paris Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil edecek

  • BARÜ, iklim değişikliğine uyum ve dayanım çalışmalarını sürdürüyor

  • BARÜ mezunu, tarımsal üretimde başarı yolculuğunu anlattı

  • BARÜ’de 7 yeni programa bu yıl ilk defa öğrenci alınacak

  • BARÜ’lü binlerce öğrenci coşkulu bir törenle keplerini attı

  • BARÜFEST’24’te öğrenciler hem eğlendi hem öğrendi

  • BARÜ’de “Filistin’i Anlamak” paneli gerçekleştirildi

  • BARÜ’de Türk şiirinin dünü ve bugünü konuşuldu

  • BARÜFEST’e Şampiyon Sporcular damgası

  • BARÜFEST’24 tüm heyecanıyla başladı