image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemizde mezuniyet büyük bir coşkuyla kutlandı

Yayın Tarihi : 26/06/2019
Üniversitemizin 11’inci mezuniyet törenlerinde 2 bin 830 öğrenci mezun olmanın heyecanını aileleriyle birlikte yaşadı.

Üniversitemiz tarafından gerçekleştirilen ve 2 gün süren mezuniyet törenleri büyük bir coşkuyla kutlandı. Üniversite öğrenimlerini tamamlama başarısı gösteren 2 bin 830 öğrenci mezun olmanın heyecanını yaşadı. Mezuniyet törenleri dolayısıyla Türkiye’nin 81 ilinden ve farklı ülkelerden öğrencilerin yakınları Bartın’a gelerek mezuniyet heyecanına ortak oldu.

“Üniversitemiz gurur verici başarılara ulaştı”
Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi spor tesislerinde gerçekleştirilen törende konuşan Bartın Valisi Sinan Güner, başta mezun öğrenciler olmak üzere, aileleri ve akademisyenleri tebrik etti.

Üniversitemizin 11 yaşında bir üniversite olmasına rağmen birçok alanda gurur verici başarılara ulaştığını ifade eden Vali Güner, “11’inci yılında 18 bine yakın öğrenciyi geleceğe hazırlayan Bartın Üniversitesi’nin eğitim-öğretim ve araştırma geliştirme altyapısı, akademik kadro, kurumsallaşma gibi birçok alanda elde ettiği başarıları görmek ilimiz ve bizler için gurur verici bir durumdur. Bu doğrultuda; Ülkemizin her ilinin üniversitelerle buluşmasına vesile olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek, üniversitemizin başarısını artırmak için özveriyle çalışan Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun’a teşekkür ediyorum. Ayrıca öğrencilerimizi Ülkemizin geleceği için yetiştiren, onlara her zaman destek olan Bartın Üniversitesi’nin akademik ve idari personeline de teşekkür ediyorum. Eğitimi tamamlayan gençlerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyor, öğrencilerimizin ailelerini ise yaşanan bu gurur dolaysıyla kutluyorum.” dedi.

“Bartın Üniversitesi büyümeye devam ediyor”
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise üniversitenin kurulduğu günden bu güne 17 bin 717 mezun verdiğinin altını çizerek, 2018-2019 akademik yılında 2 bin 830 öğrenciyi mezun etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

Rektör Uzun, ‘Sürekli İyileşme’ anlayışıyla Üniversitemizi her gün biraz daha ileriye taşımak için çalıştıklarını da aktararak “Sürdürülebilir bir anlayışla akademik gücümüz, öğrencilerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte bölgemizden başlamak üzere ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için yoğun bir gayret gösteriyoruz. Bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına yönelik ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu’nu açıldı.” diye konuştu.

Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi kuruldu
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 25 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan kararname ile Üniversitemiz Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin kurulduğunun da müjdesini veren Rektör Uzun, “Mühendislik Fakültemiz bilimsel çalışmalarını ve eğitim-öğretim faaliyetlerini bundan sonra Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi adı altında başarılarına yeni başarılar ekleyerek sürdürecektir. Fakültemizde gerek bilimsel gerekse eğitim noktasında bilime ve bölgemize değer katmaya devam edecektir. Bu vesileyle; Üniversitemizin kuruluş ve gelişim sürecinin her aşamasındaki nazik ilgilerinden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye hürmetlerimi arz ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Uluslararası öğrencilerin de tercih ettiği bir üniversite olduk”
Rektör Uzun, nitelikten taviz vermeden gelişimlerini sürdürdüklerini aktararak “Nitelikten asla taviz vermiyoruz. Bununla birlikte gelişmeye de devam ediyoruz. Bu noktada öğrenci sayımız 16 bini aşmıştır. Ayrıca Üniversitemizde şu anda 19 farklı ülkeden 586 uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Önümüzdeki akademik yıl bu sayıyı daha da yukarılara taşımak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bartın Üniversitesi en hızlı yükselen üniversite oldu”
Nitelikli eğitim ve yeni bilgi üretimi noktasında 595’e ulaşan öğretim elemanı sayısıyla üniversitenin nitelikli çalışmalar ürettiğini kaydeden Rektör Uzun, “Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda akademisyenlerimiz çalışmalarıyla üniversitemizin adını hep üst sıralara taşımış ve taşımaya da devam etmektedir.” dedi.

Rektör Uzun, “Bilimsel çalışmalarla da adından söz ettirmeyi başaran Bartın Üniversitesi, 2018 yılında yayımlanan uluslararası yayın sayısı dikkate alınarak yapılan devlet üniversitesi sıralamasında 25 basamak birden yükselerek 44’üncü sıraya yerleşmiştir. Böylece Üniversitemiz uluslararası yayın sıralamasında en hızlı yükselen üniversite olmuştur. Üniversitemizin başarıları bununla da sınırlı kalmamıştır. Öğretim elemanlarımız; Teknofest İstanbul’da ödül almıştır. Öğretim elemanlarımız çeşitli yarışmalarda ödüller almış, iki ayrı kanser araştırma projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir.” diye konuştu.

“Öğrencilerimiz gururumuz oldu”
Akademisyenlerin yanında öğrencilerin de aldıkları başarılarla Üniversitemizin ismini gururla taşıdığını ifade eden Rektör Uzun, “Üniversitemiz sadece akademisyenleriyle değil, öğrencileriyle de gururla geleceğe yürümeye devam ediyor. Öğrencilerimiz Bartın Üniversitesi’nin ilk elektrikli otomobilini üreterek, TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışlarda başarılı oldular. Bu sene yeniden katılacaklar ve kendilerinden yeni başarılar bekliyoruz. Yine öğrencilerimiz üniversitemizin ilk insansız hava aracını ürettiler. Onlar da önümüzdeki dönem çeşitli yarışlara katılacak ve bizleri temsil edecekler.” şeklinde konuştu.

Rektör Uzun, teşekkür etti
2008 yılında kurulan Üniversitemizin başarılarla bugüne ulaşmasında emeği geçenlere teşekkür eden Rektör Uzun, “Bizleri her zaman daha iyisi için yüreklendiren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç başta olmak üzere YÖK üyelerimize şükranlarımızı sunuyorum. Öte yandan sürekli iyileşme yolculuğumuzda bizlere ayna tutarak, gelişimimize katkı sunan Kalite Kurulu başkanımız Prof. Dr. Sayın Muzaffer Elmas ile Kalite Kurulu üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim. Bunun yanında kurumumuzun, bugünlere ulaşmasında emeği geçmiş Üniversitemizin önceki Rektörü Prof. Dr. Sayın Ramazan Kaplan’a ve diğer tüm çalışanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Bartın Valisi Sinan Güner’e de teşekkür eden Rektör Uzun, “Bölgesel odaklı çalışmalarımız başta olmak üzere ihtiyaç duyduğumuz her alanda destekleriyle daima yanımızda olan Sayın Valimiz Sinan Güner’e şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Rektör Uzun, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Üniversitemizin fiziksel gelişimi sürecindeki katkılarından dolayı Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç’a ve kuruluşumuzdan bu yana destek veren tüm milletvekillerimize, Garnizon Komutanımıza, Belediye Başkanımıza, Cumhuriyet Başsavcımıza, kamu kurumlarımızdaki yöneticilerimiz ile diğer kamu-özel kurum ve kuruluşlarından tüm paydaşlarımıza, Bartın Üniversitesi ailesine adına teşekkürlerimi sunuyorum.”
 
Üniversitemiz birincisi Büşra Özen oldu
Üniversitemiz mezuniyet törenlerinde üniversite, fakülte ve bölüm bazında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. Öğrencilerin başarı sıralamaları hazırlanırken lisans eğitimi için 8 dönem ve ön lisans eğitimi için ise 4 dönem üzerinden son final sınavları ile elde ettikleri notlar temel alındı.

Bu kapsamda Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden Büşra Özen, Üniversitesimiz birincisi olmaya hak kazandı.

Özen, konuşmasında aldığı eğitimle birlikte gelişiminde katkıda bulunan akademisyenlere teşekkür ederek, “Bartın Üniversitesi Rektörümüz başta olmak üzere tüm öğretim elemanlarımıza teşekkür ederim. Onların emeğiyle, geride bıraktığımız 4 yıl çok verimli geçti ve bir o kadar güzel günlerimiz oldu. Çok şey öğrendik ve donanımlı bireyler olarak bu güne ulaştık. Ayrıca arkadaşlarıma ve aileme de gösterdikleri fedakârlık dolayısıyla çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Dereceye girenler ödüllendirildi
Mezuniyet töreninde, Üniversitemiz lisans birincisi Büşra Özen ile birlikte; ikincisi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Berkan Oğuz, üçüncüsü İslami İlimler Fakültesi’nden Hatice Temizkan ile ön lisans birincisi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Emine Güldemir, ikincisi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Büşra Dinç ve üçüncüsü Bartın Meslek Yüksekokulu’ndan Aslı Çelikten’e de başarı belgeleri ve ödülleri verildi.

Tören kapsamında üniversite lisans birincisi Büşra Özen ile ön lisans birincisi Emine Güldemir günün anısına mezuniyet kütüğüne isimlerinin olduğu plakaları çaktı.

Ödüller; Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı ile İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Yaşar Çetin tarafından verildi.

Törene ayrıca Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanı Yarbay Gökmen Gücüyen, il yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, iş insanları ve akademisyenlerle birlikte çok sayıda aile katıldı.
 
İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun mezun oldu
İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun da, Üniversitemiz 2018-2019 akademik yılı güz yarıyılı sonunda mezun olmanın sevincini yaşadı. ‘Öğrenmenin yaşı yoktur’ diyerek Üniversitemiz Bartın Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı’na kayıt yaptıran Dursun’a azmi ve örnek tutumu dolayısıyla Rektör Uzun tarafından teşekkür edildi.  

Törende bir konuşma da yapan İl Genel Başkanı Dursun, Üniversitemiz Rektörü Uzun ile öğretim elemanlarına teşekkür ederek “Bartın Üniversitesi 11 yaşında ve 11'inci mezunlarını veriyor. Bugün bu mutluluğu öğrencilerimizle birlikte yaşamaktan ben de büyük bir memnuniyet duyuyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Hep birlikte kep attılar
25-26 Haziran 2019 tarihlerinde 6 ayrı program halinde gerçekleştirilen törenlerin sonunda mezun öğrenciler hep bir ağızdan mezuniyet andını okudular. Mezun öğrencilerin hep birlikte kep atmasıyla büyük bir coşku yaşandı. Törenler sonunda alanını uzun süre terk etmeyen mezun öğrenciler ve aileleri günün anısına çok sayıda fotoğraf çekti.

Rektör Uzun, organizasyonlarda emeği geçenlere teşekkür etti
2 gün süren mezuniyet törenlerinin ardından konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Organizasyonlara katılarak destek veren tüm akademik ve idari insan kaynağımız ile emeği geçen tüm Bartın Üniversitesi ailesi bireylerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Bir kısmı aşağıda verilen 11. Mezuniyet Törenleri'ne ait fotoğrafların tamamına ulaşmak için tıklayınız...

SON Haberler

  • ‘15 Temmuz ve Devlet Krizini Hal Yoluna Koymak’

  • Rektör Uzun’dan Başsavcı Kaynak’a tebrik ziyareti

  • Üniversitemiz öğrencisi Sabri Mert Mülhim, Türkiye şampiyonu oldu

  • Rektör Uzun, TBMM Başkanı Şentop’u ziyaret etti

  • Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim Enstitüsü lider öğrenciler yetiştirecek

  • Üniversitemizde 9 kişi YEVDES kapsamında eğitim alacak

  • Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, YKS’ye girecek öğrencilere başarılar diledi

  • Uluslararası öğrenciler için Türkiye’deki eğitim fırsatları anlatıldı

  • Üniversitemiz “Çevrimiçi Tanıtım Günleri”nde tanıtıldı

  • Üniversitemizde “Patent Farkındalık Eğitimi” gerçekleştirildi