image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, ‘Filyos Vadisi Projesi’ Çalıştayına katıldı

Yayın Tarihi : 13/02/2021
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Ülkemizin en büyük milli kalkınma hamlelerinden biri olan ‘Filyos Vadisi Projesi’ne yönelik düzenlenen çalıştaya katıldı.

Üniversite-Kamu-Sanayi iş birliği kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalıştaya katılan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, akademik, teknolojik ve bilimsel altyapı desteğinin sağlanmasının hedeflendiği etkinlikte geleceğe dönük önemli fikirlerin konuşulduğunu söyledi.

Rektör Uzun, Filyos Limanı Projesi’nin Türkiye’nin ekonomik ve stratejik alanlardaki gücünü daha da arttıracağını ifade ederek “Sultan 2. Abdülhamid döneminde hazırlanan ‘Anadolu’da Genel Üretim Raporu’nda Filyos ile ilgili çok önemli bir vizyon ortaya konulmuştur. Abdülhamid’in bu uluslararası ve ticaret alanı oluşturma hayali 2014 yılında Devlet Yatırım Programı ile gerçeğe dönüşmüştür. Türkiye’nin en büyük 5 yatırımından biri olan Filyos Vadisi Projesi, Karadeniz’in yanı sıra Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olacaktır” dedi.

Üniversitemizin iç ve dış paydaşlarıyla birlikte Filyos Vadisi Projesi’ne değer katmak için büyük gayret gösterdiğinin de altını çizen Rektör Uzun, “Üniversite olarak tüm paydaşlarımızla birlikte bölgemize değer katmak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sürdürdüğümüz araştırmalar ve paydaş görüşleri neticesinde Yükseköğretim Kurulumuz tarafından ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ konusunda ihtisaslaşma alanına alındık ve yetkin akademik kadromuzla oluşturduğumuz yol haritası üzerinden faaliyet gösteriyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalar ve açtığımız bölümlerle birlikte ‘Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi Projesi’ konusunda stratejimizi adım adım ilerletiyoruz. Uzun soluklu planlamalar neticesinde oluşturduğumuz misyon ile bölgemize değer katacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Rektör Uzun, ‘Filyos Vadisi Projesi’ne yönelik düzenlenen çalıştayın önemine de değinerek “Üniversitemizin paydaşlarından biri olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından düzenlenen çalıştayda, Filyos Vadisi Projesi’ne yönelik geleceği gören fikirler konuşuldu. Projeye akademik, teknolojik ve bilimsel altyapı desteğinin sağlanmasına yönelik geleceği gören paylaşımlar yapıldı. Bu düşüncelerle Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı başta olmak üzere çalıştayın düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


SON Haberler

  • Üniversitemiz öğrencilerine “Benim İşim Girişim” yarışmasından ödül

  • Üniversitemiz öğrencilerine yurt dışı eğitim ve staj olanakları anlatıldı

  • Bartın Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemine İlişkin Senato Kararları

  • Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, ‘Filyos Vadisi Projesi’ Çalıştayına katıldı

  • Üniversitemizden 5 araştırmacıya TÜBİTAK tarafından burs verilecek

  • Üniversitemizde TEKNOFEST Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

  • Üniversitemizin projesiyle sürdürülebilir mera ekosistemine katkı sağlanacak

  • Üniversitemizin rekortmen sporcusu Mizgin Ay’dan bir şampiyonluk daha

  • Üniversitemiz "Yeni YÖK" projesinde İTÜ ve ODTÜ ile eşleşti

  • Üniversitemiz öğrencilerinin TÜBİTAK 2209-B projeleri başarısı