image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemiz Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu

Yayın Tarihi : 16/10/2019
Üniversitemiz bünyesinde, Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle birlikte “Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurulmasına karar verildi. 

Üniversitemiz tarafından Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) yapılan “Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi”nin kurulmasına yönelik başvuru, Resmi Gazete’de yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe girdi. Böylece Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere bölgeye komşu ya da bu coğrafya ile etkileşim içerisinde bulunan alanlarda, Üniversitemiz Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile daha kapsamlı bilimsel çalışmalar yapılabilecek.  Karadeniz Bölgesi’nde, arkeolojik açıdan gerçekleştirilen, profesyonel bilimsel uygulamaları ve çalışma yöntemlerini temel alan akademik araştırmaları desteklenmesinin hedeflendiği Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülecek çalışmalarla kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle açılan Üniversitemiz Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevine atanan Doç. Dr. Şahin Yıldırım, yapılan tüm çalışmalarda ülke ve bölge arkeolojisinin uluslararası ortamlarda tanınırlığını sağlanmasına gayret göstereceklerini söyledi.

Yeni Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin hayırlı olmasını dileyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bartın Üniversitesi olarak yaptığımız tüm çalışmalarda bölgemizden başlayarak, ülkemizin gelişimine katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Bartın Üniversitesi Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Karadeniz Bölgesi’nde kültürel mirasın korunması ve tanıtılmasına katkı sağlayan bölgesel kalkınma odaklı turizm projelerini desteklemek, bölge tarihine ışık tutacak çalışmalara katkı sağlamak hedefindeyiz. Karadeniz Bölgesi’nin arkeolojik potansiyelinin tespit edilmesi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması için öncü, yönlendirici ve eğitici çalışmaların yapılmaya devam edileceği Üniversitemizde, bu alanda bilimsel ve toplumsal gelişime de ivme kazandırılacağına inanıyorum. Bu düşüncelerle her zaman yanımızda olarak bizlere destek veren, iyi dilekleriyle yüreklendiren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç’a ve tüm YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bölgesel odaklı çalışmalarımızda yakın ilgileri ve katkılarıyla yanımızda olan Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarından yöneticilerimize de teşekkürü bir borç bilirim.” ifadelerini kullandı.    


SON Haberler

  • Üniversitemizde “Kovid-19’lu Hasta Yönetimi Paneli” gerçekleştirildi

  • RİMER, salgın döneminde de çözüm noktası oldu

  • Üniversitemizde engelsiz eğitim deneyimleri konuşuldu

  • “Pandemi Döneminde Stres ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri” anlatıldı

  • Rektör Uzun, çevrimiçi sınavlar öncesi öğrencilerle bir araya geldi

  • Uzaktan eğitimde Bartın Üniversitesi farkı

  • İnsansız hava aracı “Alpagut” geliştirme desteği aldı

  • Üniversitemizin 2 projesi TÜBİTAK ARDEB Covid-19 kapsamında kabul edildi

  • Bartın Üniversitesi ailesi 'dijital' bayramlaşmada bir araya geldi

  • Rektör Uzun’un Ramazan Bayramı mesajı