image/svg+xml
image/svg+xml

“Okuyan Atatürk” konferansı gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 11/11/2020
Üniversitemiz tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. yıldönümü dolayısıyla “Okuyan Atatürk” adlı çevrimiçi konferans verildi.

Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. yıldönümü dolayısıyla bir konferans gerçekleştirildi. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen “Okuyan Atatürk” adlı etkinlik Atatürk’ün ölüm yılına atfen 10 Kasım 2020 günü saat 19:38’de başlatıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yılmaz yaptığı konuşmada Atatürk’ün çağına damga vurmuş askeri ve siyasi bir deha olduğunu ve tarihimizde eşine az rastlanır bir lider olduğunu vurguladı.

Yılmaz Atatürk’ün dehasının ve liderliğinin arka planında O’nun çok okuyan birisi olması özelliğinin olduğunu kaydederek “Savaşlarla ve mücadele ile geçen 57 yıllık yaşamında yaklaşık 5 bin kitap okuyan Atatürk’ün okuduğu kitaplar arasında hukuk, siyaset, tarih, dil,  din, edebiyat, Türk-İslam Tarihi, matematik vb. farklı konularda pek çok yerli ve yabancı kitap bulunmaktadır. Hayatı boyunca kitap okumayı hiç ihmal etmeyen Atatürk’ün yalnızca 1938 yılında hastalığından dolayı kitap okuyamadığı bilinmektedir. Bu süreçte de başkalarına kitap okutmuş ve kendisi dinlemiştir. Atatürk’ün entelektüel birikimi ve okuma kültürü O’nu unutulmayacak büyük bir lider yapmıştır” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatanımız uğruna canlarını feda eden şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizin rahmet ve minnetle anıldığı etkinliğe akademik ve idari personel ile öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

SON Haberler

  • Geleceğin öğretmenleri çevrimiçi etkinlikte bir araya geldi

  • Üniversitemiz Fen Fakültesi’nde görev değişimi

  • Üniversitemiz öğrencileri “Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması”nda birinci oldu

  • Rektör Uzun’un 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

  • “Bartın Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yıl Açılış Töreni” gerçekleştirildi

  • Girişimcilik, inovasyon ve KOSGEB destekleri anlatıldı

  • Milli güreşçilerimiz Rusya, Polonya ve Hırvatistan’dan madalyalarla dönüyor

  • Yerli yazılımı kullanan Üniversitemizde 2 ayda 16 çevrimiçi eğitim verildi

  • Üniversitemizden 2 isim Dünya’nın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’ne girdi

  • “Okuyan Atatürk” konferansı gerçekleştirildi