BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ’nün “engelleri” aşacağı projesi tanıtıldı

Yayın Tarihi : 13/01/2023
Bartın Üniversitesinde (BARÜ) Türkiye’deki en kapsamlı tesislerden biri olarak hayata geçirilen “Engelsiz Yaşam Alanı Projesi” açılışına kısa bir süre kala özel gereksinimli bireyler, aileleri ve öğretmenlerine tanıtıldı.

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) desteğiyle gerçekleştirdiği “Engelsiz Yaşam Alanı Projesi”nde sona gelindi. Kutlubey Yerleşkesinde Türkiye’nin bu alandaki en kapsamlı tesislerinden birinin kurulduğu proje için bir tanıtım etkinliği gerçekleştirildi.

Özel gereksinimli bireyler, aileleri ve özel eğitim öğretmenlerinin katıldığı programda, her tür engelli grubuna giren çocuklar ve yetişkinler ile ailelerinin rehabilitasyon, eğitim ve sosyal destek hizmetlerinden yararlanabileceği alanlar yerinde görüldü. Açık ve kapalı alanlarıyla her şeyin düşünüldüğü bütünleşik bir yapı ile inşa edilen tesisin tanıtım etkinliğinde projede emeği geçenlerle birlikte bu alanda bilimsel çalışmaları olan akademisyenler de yer aldı.

Sosyal, sportif, teknolojik ve bilimsel alanlardaki imkânlarıyla öne çıkan özel gereksinimli bireyler ve ailelerinin yaşam kalitesinin artırılmasına odaklanan projede, katılımcılar tesisin hizmete girecek olmasından dolayı mutluluklarını dile getirdiler.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Proje Yöneticisi, BARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yazıcı, “Büyük emekler vererek hayata geçirdiğimiz çok değerli bir projenin sonuna geldik. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın önündeki engelleri kaldırmayı, hayatlarını zenginleştirmeyi ve ailelerimize destek olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamdaki ihtiyaçlara cevap verebilmek adına eğitim ve sosyal sorumluluk alanlarında olduğu gibi bilimsel alanda da çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise özel gereksinimli bireylerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştıracak ve bu doğrultudaki toplumsal süreçlerin iyileşmesine katkı sunacak proje dolayısıyla Prof. Dr. Sayın Sedat Yazıcı’yı tebrik etti.

“Bartın Üniversitesinin en değerli projesi” olarak ifade ettiği tesisin kurulmasından dolayı duyduğu mutluluğu da aktaran Rektör Uzun, “Engelsiz Yaşam Alanı, özel gereksinimli bireylerin eğitiminde her boyutta kaliteyi yükseltecek bir merkez olacaktır. Projeyle Üniversitemiz insan kaynağını bölgenin hizmetine sunarken gerçekleştireceği araştırmalarla da özel eğitim konusunun ülkemizde gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu düşüncelerle destekleri dolayısıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, topluma ulaşan çalışmalar yapılması konusunda bizleri teşvik eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca yerelde kalkınma hedeflerimizle uyumlu olarak farklılaşan ihtiyaçlara cevap verme noktasındaki destekleri için Bartın Valimiz Dr. Sayın Nurtaç Arslan’a, Kalkınma Ajansları Genel Müdürümüz Sayın Barış Yeniçeri’ye, BAKKA Genel Sekreterimiz Dr. Sayın Lutfi Altunsu’ya ve tüm paydaşlarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
SON Haberler

  • BARÜ’de uluslararası iş birliği ağı genişletiliyor

  • BARÜ’nün yeni buluşu: İHA’lar için Otomatik Batarya Değiştirme Sistemi

  • BARÜ’deki çalışmalarda ‘Bor’ kullanılarak sunta ürünlerin yanma direnci artırılacak

  • Halter şampiyonasına BARÜ’lü sporcular 9 madalyayla damga vurdu

  • BARÜ’lü milli güreşçi, ülkemizi Dünya ve Avrupa şampiyonalarında temsil edecek

  • BARÜ’lü Milli Sporcu Emre Kural, Türkiye şampiyonu oldu

  • Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak iş birliği alanları görüşüldü

  • BARÜ’nün projesiyle sık görülen sağlık problemine yönelik yeni bir yöntem denenecek

  • Rektör Uzun, Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği toplantısına katıldı

  • Sudan Büyükelçisi Eltayeb, BARÜ’yü ziyaret etti