BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ’nün BAKKA destekli projesinde imzalar atıldı

Yayın Tarihi : 02/04/2024

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) Bartın Irmağının su sporları ile turizme kazandırılmasına yönelik Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) projesinde imzalar atıldı.

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) ‘2024 Yılı Turizme Yönelik Teknik Destek Programı’ kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenmeye hak kazanan “Turizm Odaklı Olarak Bartın Irmağının Su Sporlarına Uygun Rotalarının Belirlenmesi” başlıklı projesinde araştırma geliştirme faaliyetlerine yönelik iş birliklerini içeren protokol imzalandı. İmza törenine BAKKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Karabük Valisi Mustafa Yavuz ve BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ile birlikte proje ortağı kurumlardan Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Özlem Koçak, Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık katıldı. Vali Yavuz ile Rektör Uzun tarafından imzalanan protokol kapsamında kamu-üniversite-sanayi iş birliği ile Bartın Irmağı turizme kazandırılarak bölgesel kalkınma dinamiklerine katkı sunulacak.

Kamu-üniversite-sanayi iş birliğini bir üst seviyeye taşıyacak protokolün önemine değinen Rektör Uzun, Üniversite olarak sahip oldukları teorik bilgi birikimini, sektörün pratik bilgi birikimi ile birleştirme konusunda önemli adımlar attıklarını söyledi.

Rektör Uzun, “Araştırma-geliştirme konusundaki çalışmalarımızı, kamu-üniversite-sanayi iş birliği ile daha ileriye taşıyoruz. İmzalanan bu protokol ile birlikte yürütülecek çalışmaların, bölgesel kalkınma dinamiklerini harekete geçirerek sürdürülebilir kalkınma süreçlerine de önemli katkılar sunacağına yürekten inanıyorum. Bu düşüncelerle çevreyi koruyan, alternatif ve sürdürülebilir turizm çeşidi olan ekoturizme yönelik çalışmaları dolayısıyla Doç. Dr. Serdar Ceyhun’u ve projede emeği geçenleri tebrik ediyorum. Kurumsal ilerleyişimize değer katan gayretleri dolayısıyla Spor Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bilal Demirhan’a teşekkür ediyorum. Şehrimizin ve bölgemizin kalkınması doğrultusunda yaptığımız çalışmalara verdikleri destekler için BAKKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Karabük Valisi Sayın Mustafa Yavuz, her zaman yanımızda olan Bartın Valimiz Dr. Sayın Nurtaç Arslan ve bölge valilerimiz ile BAKKA Genel Sekreterimiz Dr. Sayın Lutfi Altunsu’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Kamu-üniversite-sanayi iş birliği kapsamındaki bu örnek çalışmaya katkıları için kurumlardan Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Özlem Koçak, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sayın Halil Akkaş ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Halil Balık’a teşekkür ediyorum. Ayrıca geleceğe olan yürüyüşümüzde bizleri daima motive eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilirlik odağında devam edecek proje ile Bartın Irmağındaki su sporu faaliyetlerine yönelik uygun fiziki alanlar alanında uzman kişiler tarafından incelenecek. Bartın başta olmak üzere Batı Karadeniz Bölgesinde kano, kayak, kürek, dalış gibi su sporlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Böylece yapılacak araştırma-geliştirme faaliyetleri ile doğayı ve çevreyi koruyan su sporu etkinlikleri, bölge turizmine kazandırılacak.


SON Haberler

  • Rektör Uzun’dan Kurban Bayramı mesajı

  • BARÜ, Bartın’ın ulaşım süreçlerine ‘akıllı ve sürdürülebilir’ çözümler üretecek

  • BARÜ, 2 alanda dünyada ilk 200, Türkiye’de ise ilk 3’te yer aldı

  • BARÜ’nün Amastris Antik Kenti kazıları ile geçmişin izleri günümüze taşınacak

  • BARÜ değişim programlarıyla uluslararası öğrencileri ağırlıyor

  • BARÜ “Engelsiz Erişim”de 49’uncu ödülünü aldı

  • BARÜ İslami İlimler Fakültesi için “Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni” düzenlendi

  • Rektör Uzun, YKS’ye girecek öğrencilere başarılar diledi

  • BARÜ, değişim programlarıyla farklı ülkelerden bilim insanlarını ağırlıyor

  • Bartın’da nehir seviyesi, toprak nemi ve yağış miktarı ölçen sistem kuruluyor