image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemizde “Regaib Kandili” programı

Yayın Tarihi : 07/03/2019
Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi tarafından “Regaib Kandili” programı düzenlendi.

Üniversitemiz Kutlubey Kampüsü Mimar Sinan Dersliği Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlik, İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Metin Yılmaz’ın verdiği Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Etkinlikte konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun herkesin ‘Regaib Kandilini’ kutlayarak başladığı konuşmasında “İslam âlemi olarak, halkımız arasında 'üç aylar' diye adlandırılan, rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş bulunuyoruz. Bu gece, manevi mevsime girişimizin habercisi olan Regaib Kandilini idrak ediyoruz. Müminler için elbette bütün zamanlar kıymetlidir ve Allah'ın rızasını kazanmak gayesiyle kulluk şuuru içerisinde yaşanması gerekir. Bununla beraber mübarek gün ve geceler, yaratılış gayemizi idrak ederek yaratan ve yaratılanlarla münasebetlerimizi ve yaşadığımız hayatı muhasebe etmemiz için çok kıymetli fırsatlardır.” ifadelerini kullandı.

Regaib kelimesinin anlam kökenine indiğimizde karşımıza çok derin bir mana çıktığını da kaydeden Rektör Uzun, “Regaip; kelime olarak herhangi bir şeyi istemek, arzulamak ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. Burada önemli olan nokta ‘bir şeyi sadece istememizin yeterli olmayacağıdır. İsteğimizin gerçekleşmesi için çabalamamız, çok çalışmamız ve üstün gayret göstermemiz gerekmektedir. Bugünün şartlarında az önce ifade ettiklerim yapılmadığı takdirde ne isteklerimiz gerçek olur, ne de başarı bir gerçeğe dönüşür. Siz değerli öğrencilerimiz farkında olmasanız da hepiniz bir ‘regaib’ ile yola çıktınız. Bu mübarek günde en büyük duam hepinizin hedeflerine ulaşması ve vatanına milletine hayırlı birer birey olmanızdır.” şeklinde konuştu.

Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Azize Toper Kaygın üç ayların manevi anlamda çok değerli bir dönemi ifade ettiğini belirterek, “Milletimiz üç ayları büyük bir coşkuyla karşılamakta, bu ayların ruhuna uygun olarak yaşamaktadır. Affın ve bağışlanmanın büyük olduğu Regaib Kandilinde Allah tüm dualarımızı kabul etsin.” dedi.

Bartın Müftü Yardımcısı Hulusi Güner ise üç ayların hem Kur’an-ı Kerim de hem de kültürümüzde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Bereket ve bolluğun birer yansıması olan üç aylar, birçok bakımdan özel yere sahiptir. Üç aylarda savaşmak, küs kalmak gibi dünyevi şeylerden uzak kalınması gerekmektedir. Burada vurgulanan şey aslında bu dönemde dünyevi olandan uzaklaşıp, manevi dünyaya yönelmektir. Rabbim vatanımızı ve milletimizi bu üç ayların bereketi ve rahmetiyle müşerref kılsın.” diye konuştu.

Ardından bir sunum yapan İslami İlimler Fakültesi Araştırma Görevlisi Veysel Gengil ise üç aylar ve üç ayların içerisinde bulunan özel günlerin anlam ve öneminden bahsederek, ‘Fatiha’ suresinin anlamı üzerinden katılımcılara bir konuşma yaptı.
   
 

SON Haberler

  • Üniversitemizde ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ Etkinliği Düzenlendi

  • "Türkiye’de Ormancılık Paneli" gerçekleştirildi

  • Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı

  • “Erken Çocuklukta Mutlu Çocuk”

  • Kurumsal Akademik Arşiv Farkındalık ve Kullanıcı Eğitimi

  • Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

  • Üniversitemizin ilk kariyer geliştirme projesi kabul edildi

  • ‘Çanakkale’den Kıbrıs’a Bir Esaret Öyküsü’

  • Rektör Uzun’un 'Çanakkale Zaferi' mesajı

  • Üniversitemiz Öğrencileri, “Kök Hücre Bağışı" konusunda bilgilendirildi