BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemiz "Yeni YÖK" projesinde İTÜ ve ODTÜ ile eşleşti

Yayın Tarihi : 04/02/2021
Üniversitemiz, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından hayata geçirilen “YÖK Anadolu Projesi” kapsamında eşleştiği İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile ortak çalışmalar yürütecek.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde müjdesi verilen “YÖK Anadolu Projesi” kapsamına alınan 15 üniversite belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen törende, Üniversitemizin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile eşleştiği açıklandı.

“YÖK Anadolu Projesi” programının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “YÖK Anadolu Projesi, 2006’dan sonra kurulan üniversitelerden seçilen 15’ini, geleneği oluşmuş ve marka haline gelmiş kıdemli 12 üniversitemizin insan kaynağı ve alt yapısından faydalanmasını hedefliyor. 15 genç üniversitemizin proje kapsamına alınan 43 bölümündeki öğrenciler bazı dersleri bu 12 üniversitemizin kıdemli hocalarından alacaklar. Buradaki amaç eğitimdeki kaliteyi artırmak ve mezun niteliğini yükseltmektir. Buralardaki genç akademisyenlerin de kıdemli üniversitelerin yayınlarından faydalanmalarını, ortak projeler yürütmesini sağlayacağız. Gelişmeye açık bir proje olarak hazırlanan projenin birinci sayfasında elde edilen veriler doğrultusunda diğer üniversiteleri de projeye dâhil edeceğiz. Proje, tamamen gönüllük esasına dayalı olarak köklü üniversitelerdeki öğretim üyelerince yürütülmesidir” dedi.

“Projenin hayırlı olmasını diliyorum”

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, projeyle üniversiteler arasında iş birlikteliklerinin geliştirileceğini aktararak “Böylece Munzur Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği Bölümünde okuyan öğrencimiz İstanbul Üniversitesi’nde ders alabilecek. Hakkâri Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünde okuyan öğrencimiz Ankara Üniversitesi’nde ders alabilecek. Bartın Üniversitesi’nde Psikoloji okuyan öğrencimiz Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden ders alabilecek. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Hacettepe Üniversitesi’nde ders alabilecek. Projenin biz kez daha üniversitelerimiz, değerli hocalarımız ve öğrencilerimiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“Yaptığımız yatırımlarla Türk yükseköğretimi ileri bir seviyede bulunuyor”

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, geçen 18 yılda, altyapıya ve insan kaynağına yaptıkları yatırımlar sayesinde Türk yükseköğretim sisteminin bugün ileri bir seviyede bulunduğunu belirterek, “Öyle ki, yükseköğretim alanında ülkemizin sınırlarını aşan bir kapasiteye ulaştık. Üniversite sayımız 76’dan 207’ye, öğrenci sayımız ise 1 milyon 600 binden 8 milyon 400 bine yükseldi. Bu öğrenci sayısıyla ülkemiz, Avrupa’da üniversiteye erişim konusunda ilk sıraya çıktı” dedi.

Bu artışta kız öğrencilerin önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Daha önce yüzde 42 düzeyinde olan kız öğrencilerimizin oranı, bu yıl itibariyle yüzde 49’a yükseldi. Üniversitelerimizde görev yapan öğretim elemanı sayımız da büyük bir artış göstererek, 70 binden 180 bin düzeyine ulaştı. Yükseköğretim sistemimizdeki kadın akademisyenlerimizin oranı, Avrupa Birliğindeki yüzde 40 olan ortalamanın yaklaşık 5 puan üzerindedir” bilgisini paylaştı.

“Yükseköğretim bütçemiz 2,5 milyar liradan 36 milyar liraya çıktı”

Bütçeden üniversitelere ayrılan payı da ciddi oranda artırdıklarını, yükseköğrenim bütçesinin 2,5 milyar liradan bu yıl itibariyle 36 milyar liraya çıktığını bildiren Cumhurbaşkanımız Erdoğan, sadece sayısal değişimlerin yaşanmadığını, kalite odaklı yapısal dönüşümlerin de gerçekleştiğini bu dönemde ilk defa Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun kurulduğunu söyledi.

“Yükseköğretimde temel amacımız, eğitim kurumlarımızın kalite odaklı faaliyetler yürütmesi, kalkınmada kritik rolü olan bilimsel alanların desteklenmesidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Aynı şekilde, Ar-Ge ve inovasyonu teşvik eden iş birliğine açık bir iklimin oluşturulmasını, yerel ve bölgesel özellikler dikkate alınarak, tematik alanlarda ihtisaslaşmanın sağlanmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda çok sayıda eylem planı ve projeyi hayata geçirdik. Üniversitelerimizin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabetçi bir yapıya kavuşmalarını temin etmek için yeni projeler üzerinde de çalışıyoruz. Tek tipçi anlayıştan uzaklaşan üniversitelerimiz, farklı değerler üretir hâle gelerek, birbirinin kopyası olmaktan çıkmıştır. Gerçi hâlâ eski Türkiye’nin alışkanlıklarıyla, devletten ve toplumdan kopuk bir şekilde inşa ettikleri hükümranlık alanlarını korumanın peşinde olanlar yok değil. Ama inşallah onlar da adım adım bu ülkenin üniversitesi olduklarını, bu millete hizmet etmekle mükellef olduklarını anlayacaklar. Kendi kişisel ve zümrevi çıkarlarını demokrasi ve özgürlük maskesi altında pazarlayanların gerçek yüzlerini ortaya dökmeyi sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bu dönemde Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu’nu ve Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu’nu hukuki zemine kavuşturduklarını belirterek, meslek yüksekokullarının özellikle organize sanayi bölgelerinde faaliyet göstermesini özendirmek için öğrenci başına teşvik uygulamasını hayata geçirdiklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesinin de aldığı mesafeden memnun olduklarını vurgulayarak, salgın döneminde üniversitelerin başarılı bir uzaktan eğitim hizmeti verdiğini, bu sayede yükseköğretimde belirsizlik dönemi yaşanmadığını kaydetti.


Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan bir müjde daha

YÖK’ün uygulamaya koyacağı bir başka projenin de müjdesini veren Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “YÖK’ün uygulamaya koyacağı bir başka projenin müjdesini de vermek istiyorum. YÖK Akademik Kariyer Liyakat Projesi’dir. Bu projenin amacı, doktoralı insan kaynağının yükseköğretimimizde liyakat odaklı istihdamına olanak sağlamaktır. Hazırlıkları tamamlanan bu projeyi önümüzdeki hafta uygulamaya geçiriyoruz. Ayrıca Dünya’nın önde gelen üniversitelerinin saygın hocalarına, uzaktan eğitim yoluyla ülkemizde ders vermelerine imkân sağlayacak çalışmalar da yapılmaktadır. Bu çalışma ile de öğrencilerimizin uluslararası bir bütünleşmeye adım atmaları ve farklı akademik kültürlerle tanışmalarına imkân sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Üniversitelerarası iş birliğini gündemimize almış bulunmaktayız”

“YÖK Anadolu Projesi”nin Yeni YÖK politikaları ve projeleri kapsamında planlandığının altını çizen YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç ise “YÖK Anadolu Projesi, dünya örnekleri ve Avrupa yapılanması incelenerek, üniversitelerin eşleşmeleri temelinde yürütülen, bilimsel ve sosyal etki değeri çok yüksek, ortak akıl ile geliştirilmiş projelerimizin başında gelmektedir ve Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve tanıtım toplantımızı takiben hemen bahar yarı yılında başlamış olacaktır. Şuna emin olun, inşallah Avrupa ülkelerinden çok daha hızlı ve daha kapsamlı bir şekilde bu projeyi bu yıl uygulamaya sokacağız. Küresel salgında nasıl ki ulusal ölçekte uluslararası fuar düzenleyen ilk ülke olma gibi girişimlere imza atmış ve Avrupa ülkeleri arasında küresel salgında yabancı öğrenci sayısını artıran tek ülke olmuş isek bu proje ile de inşallah yeni bir başarıya daha imza atacağız” dedi.

“Akademik ve inovatif birikimleri genç üniversitelerimize taşıyacağız”

YÖK Anadolu Projesi ile kıdemli üniversitelerimizin uzun yıllar içinde inşa etmiş oldukları akademik ve inovatif birikimlerini gelişmekte olan genç üniversitelere aktarılacağının da altını çizen YÖK Başkanımız Saraç, “Elbette yakın bir gelecekte bu genç üniversitelerimiz de çok güçlü akademik kadrolara sahip olacaklar, fakat artık ülkemizin vakit kaybına tahammülü yok. Onlarca yılın hizmetini kısa bir sürede sunmayı başaran devletimizin, bu genç üniversitelerimize altyapı bağlamında verdiği desteğe biz de 12 üniversitemizle işbirliği içinde YÖK Anadolu Projesi ile destek vermeyi bir görev bildik. Çalışmaları ile farklı alanlarda dünya bilimine ve ülkemize katkı sunan akademisyenlerimizin derslerine yansıttıkları birikimleri artık yalnızca mensubu oldukları üniversitelerin öğrencilerine değil, Anadolu topraklarımızda, farklı yörelerde yükselen bilim merkezlerimizin öğrencileri için de ulaşılır olacak. Rektörlerimize ve dersleri sunacak öğretim üyelerimize içtenlikte teşekkürlerimi sunuyorum. Zira bu proje gönüllülük esasına dayalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Artık daha güçlü ve köklüyüz”

“YÖK Anadolu Projesi”ne dâhil edilmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise “Üniversite olarak ülkemizin gelişimine değer katacak bir projeye daha dâhil olmanın kıvancını yaşıyoruz. ‘Yeni YÖK’ anlayışına uygun olarak, ihtisaslaşma, uluslararasılaşma, dijitalleşme ve kalite konularında yoğun gayret göstermekteyiz. Bu alanlarda elde ettiğimiz başarılara YÖK Anadolu Projesi’ndeki elde edeceğimiz birikimleri de ekleyerek devam edeceğiz. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile birlikte gerçekleştireceğimiz çalışmalarla hem öğrencilerimizin hem de akademik insan kaynağımızın yeni yetkinlikler kazanacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Rektör Uzun teşekkür etti

Rektör Uzun, uygulamaya konulan projenin “Yeni YÖK” anlayışının bir tezahürü olduğunu da ifade ederek “Yeni ve yenilikçi girişimlerim birçok stratejiyi hayata geçiren Yükseköğretim Kurulu’muz, üniversitelerimizi desteklemeye ve çağı yakalayan projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Bartın Üniversitesi olarak ihtisaslaşma, Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı ve YÖK-Cisco programlarının ardından YÖK Anadolu Projesi’ne de dâhil olduk. Bölgemizden başlayarak ülkemizin gelişimine değer katan bir anlayışla Ülkemiz 2023 hedefine; 2053 ve 2071 vizyonlarına katkılar sunmaya ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle daha müreffeh bir gelecek için durmadan çalışan ve bizleri hep daha iyisi için yüreklendiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Yeni YÖK vizyonuyla kalite eksenli yolculuğumuzda bizleri daima destekleyen YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç’a ve YÖK Yürütme Kurulu üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca yakın ilgileri ve iş birliğine olan yaklaşımları için İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın İsmail Koyuncu ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Verşan Kök’e de teşekkür ediyorum” dedi.

“YÖK Anadolu Projesi” nedir?

Dünya yükseköğretimindeki üniversitelerin eşleştirme projeleri modellemeleri de dikkate alınarak geliştirilmiş olan “YÖK Anadolu Projesi”nin ilk aşaması 2018 yılında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde yapılan toplantıda 24 üniversitede “Dijital Dönüşüm Projesi” ile hayata geçirilmiş ve halen 2006’dan sonra kurulmuş toplam 54 üniversitemizde başarı ile devam etmektedir.

Yeni YÖK tarafından yükseköğretimimizde ilk kez uygulanacak olan “YÖK Anadolu Projesi”, yeni kurulan veya gelişmekte olan “genç üniversitelerin”, belirlenen bazı alanlarda gelişiminin diğer üniversiteler tarafından desteklenmesi amacıyla, akademik insan gücü ve araştırma alt yapısı bakımından daha gelişmiş “kıdemli üniversiteler” ile eşleştirilmesini öngörmektedir.

Proje kapsamında yapılan ön çalışmalar neticesinde Genç ve Kıdemli üniversiteler arasında eşleştirme protokolleri imzalanarak, proje kapsamındaki eşleştirmelerin “alanları, niteliği, öğrenci, akademik ve idari personel hareketliliği, eğitim ve öğretim, Ar-Ge ve proje alanlarında yapılacak işbirliklerinde üniversitelerin hak ve yükümlülüklerine ilişkin hükümler belirlenmiştir.

YÖK Anadolu Projesi içerisinde, 12 kıdemli üniversitemizin kıdemli öğretim üyeleri, 2006’dan sonra kurulan 15 Genç Üniversitemizin çeşitli bölümlerdeki öğrencilerine bizzat ders verecekler ve araştırma alanlarında danışmanlık yaparak yol göstereceklerdir. Üniversiteler araştırma alt yapılarını ve kütüphane olanaklarını karşılıklı olarak birbirlerine açacaklardır.

Proje, lisansta olduğu kadar, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki genç akademisyenlere de önemli katkılar verecektir. Üniversitelerimizin “Açık Bilim – Açık Erişim” ve uzaktan eğitim olanakları da pandemi döneminde projenin yürütülmesine geniş bir kolaylık sağlayacaktır.

Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülecek olan projenin 2020-2021 akademik yılı bahar dönemi ile itibariyle hayata geçirilmesi planlanıyor. YÖK Anadolu Projesinden yararlanacak olan genç üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı 170 bin 480’dir.

Proje kapsamında imzalanan “eşleştirme protokolü” neleri içeriyor?

 • Bir üniversite en fazla iki üniversite ile eşleştirme protokolü yapabilecek,

 • İki üniversite arasındaki eşleşme en fazla 5 bölüm/program düzeyinde yapılabilecek,

 • Genç Üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler Kıdemli Üniversitelerin eğitim programlarında verilen derslerden yararlanabilecek,

 • Kıdemli Üniversitelerde bulunan kıdemli öğretim üyelerinin Genç Üniversitelerin belirlenen alanlardaki programlarında ders vermesi sağlanacak,

 • Eşleşen üniversitelerin eğitim ve öğretim, araştırma altyapıları ve kütüphane imkânları karşılıklı olarak kullanılabilecek,

 • Kıdemli Üniversitelerin sahip olduğu bilgi ve tecrübelerin Genç Üniversitelere aktarılmasına yönelik planlama yapacak,

 • Eşleşen üniversiteler belirleyecekleri alanlarda ortak yayın ve projeler yürütebilecek,

 • YÖK, Koordinasyon Kurulunun yıllık izleme ve değerlendirme raporları sonucuna göre eşleştirmeyi sonlandırma hakkına sahip olacak.


"YÖK Anadolu Projesi" broşürüne ulaşmak için tıklayınız...

 
 

SON Haberler

 • BARÜ’den 5 milli sporcu 2024 Paris Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil edecek

 • BARÜ, iklim değişikliğine uyum ve dayanım çalışmalarını sürdürüyor

 • BARÜ mezunu, tarımsal üretimde başarı yolculuğunu anlattı

 • BARÜ’de 7 yeni programa bu yıl ilk defa öğrenci alınacak

 • BARÜ’lü binlerce öğrenci coşkulu bir törenle keplerini attı

 • BARÜFEST’24’te öğrenciler hem eğlendi hem öğrendi

 • BARÜ’de “Filistin’i Anlamak” paneli gerçekleştirildi

 • BARÜ’de Türk şiirinin dünü ve bugünü konuşuldu

 • BARÜFEST’e Şampiyon Sporcular damgası

 • BARÜFEST’24 tüm heyecanıyla başladı