image/svg+xml
image/svg+xml

‘Engelsiz Üniversite’ Ödüllerine Adayız

Yayın Tarihi : 17/05/2018

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen ‘Engelsiz Eğitim Çalıştayı’nda Üniversitemiz ‘Engelsiz Üniversite’ ödüllerine aday oldu.

YÖK tarafından "Engelsiz Erişim" ve "Engelsiz Eğitim" sloganlarıyla yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlayan "Engelsiz Eğitim Çalıştayı" gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen çalıştayda YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ülkemizde üniversitelere erişimin artık bir sorun olmaktan çıktığını, artık daha çok kaliteye odaklanacaklarını belirtti. Ülkemizde yükseköğretime erişimin artık bir sorun olmadığının en önemli göstergesinin 2017 yılı Dünya Ekonomi Forumu'nun Türkiye raporu olduğunu vurgulayan Başkan Saraç, "Bu rapora göre Türkiye, dünyada 137 ülke arasında yükseköğretime erişim oranında dünyada 2. ülkedir, okullaşma oranımız yüzde 94,2'dir. Başkan olduğumuzun akabinde YÖK'ün bundan sonra, erişimi artırmaya değil, kalite çıtasını yükseltmeye çalışacağını söylemiştik." ifadelerini kullandı.

Üniversitedeki engelli öğrencilerin durumuna da değinen Saraç, yükseköğretim sistemindeki öğrencilerin yüzde 0,5’ini engelli öğrencilerin oluşturduğunu,  Üniversitelerdeki fiziki şartların sürekli iyileştirilmesi ile daha yüksek sayıda engelli öğrencinin yükseköğretime geçmesini hedeflediklerini ve bunu sağlamak için 3 farklı kategoride üniversitelere bir yarışma çağrısı yapıldığını belirtti.

Üniversitemiz ‘Mekânda Erişebilirlik’ kategorisinde aday oldu

Üniversitelerin açık, yarı açık ve kapalı alanlarının engelli bireylere yönelik düzenlemelerin uluslararası standartlara uygunluğunu üzerinden bir değerlendirme yapılan ‘Mekânda Erişebilirlik’ kategorisinde Üniversitemiz aday olmaya hak kazandı. Adaylık sürecinin önemine değinen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, kalite ve sürekli iyileştirme sloganıyla çıktığımız yolda engelli öğrencilerimizin her ihtiyacına uygun, örnek bir bilim yuvası oluşturmaya gayret gösterdiklerini söyledi. Rektör Uzun, “Üniversitemiz Kutlubey Kampüsünde yer alan tüm fakültelerimizin ‘Mekânda Erişebilirlik’ kategorisine yaptıkları adaylık başvurusu kabul edilmiştir. Burada yer alan Fen, Mühendislik, Edebiyat, Eğitim ve İslami İlimler fakültelerimiz fiziki yapıları ile engelli öğrencilerimize zorluk çıkarmayacak şekilde tasarlandı. Yapılacak iyileştirmeler ile de eminim ki üniversitemiz engelli dostu bir üniversite olarak öne çıkacaktır. Sürekli iyileşme yaklaşımını merkezine koyan ‘Yeni YÖK’ anlayışıyla bizleri daima yüreklendiren ve her zaman destek olan Sayın YÖK Başkanımıza ve kendilerinin şahsında YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

SON Haberler

  • RİMER, salgın döneminde de çözüm noktası oldu

  • Üniversitemizde engelsiz eğitim deneyimleri konuşuldu

  • “Pandemi Döneminde Stres ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri” anlatıldı

  • Rektör Uzun, çevrimiçi sınavlar öncesi öğrencilerle bir araya geldi

  • Uzaktan eğitimde Bartın Üniversitesi farkı

  • İnsansız hava aracı “Alpagut” geliştirme desteği aldı

  • Üniversitemizin 2 projesi TÜBİTAK ARDEB Covid-19 kapsamında kabul edildi

  • Bartın Üniversitesi ailesi 'dijital' bayramlaşmada bir araya geldi

  • Rektör Uzun’un Ramazan Bayramı mesajı

  • Salgın döneminde “3-6 yaş arasındaki çocuklarla iletişim” anlatıldı