BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

Çocuklar salgın sonrası Küre Dağları’nda bilim ve sanatla buluşturulacak

Yayın Tarihi : 02/05/2020
Üniversitemiz, TÜBİTAK tarafından desteklenen projesiyle Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası çocukları Küre Dağları Milli Parkı’nda bilim ve sanat ile buluşturacak.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Büyükşahin’in yürütücüsü olduğu “Küre Dağlarında Bilim ve Sanat 2” adlı proje TÜBİTAK 4004 “Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” programı kapsamında desteklenmeye uygun görüldü.

Proje kapsamında çocukların çeşitli etkinliklerle bilim, doğa ve sanat ile buluşturulması, bu doğrultuda farkındalıklarının arttırılması hedefleniyor.

“Salgın sonrası çocuklar için önemli bir motivasyon olacak”

Dr. Öğr. Üyesi Büyükşahin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (COVİD-19) salgını sonrası uygulamaya geçecek projenin çocuklar için önemli bir motivasyon alacağını kaydederek, “Doğa ile iç içe bir ortamda çocuklarımızı ebeveynleriyle birlikte bilim ve sanat ile buluşturacağız. Bu doğrultuda hem çevreye karşı olan duyarlıklarını artırarak doğayı hem de düzenlediğimiz etkinliklerle bilim ve sanatı sevdirmeye gayret göstereceğiz” dedi.

“Çocuklar, PAN Parks üyesi Küre Dağları’nda eğlenerek, öğrenecek”

Çocukların bilim ve sanatı deneyimleyerek öğrenmelerini sağlayacak etkinliklerin Avrupa’nın çok özel 13 noktasından biri olan Küre Dağları Milli Parkı’nda düzenleneceğinin de altını çizen Büyükşahin, “Küre Dağları Milli Parkı, 2013'te 'Korunan Alanlar Ağı Parkları (PAN Parks)' sertifikasına sahip milli park olarak kabul edildi ve Avrupa'nın çok özel 13 noktasından biri seçildi. Bünyesinde birçok endemik bitki ve hayvan türü barındıran milli park, ayrıca Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) doğa koruma açısından küresel düzeyde öncelikli 200 ekolojik bölgeden biridir. Birbirinden farklı ve özel güzellikleri içerisinde, çocuklarımıza doğaya daha bilinçli ve bilimsel bir bakış açısı ile yaklaşmaları konusunda rehberlik etmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rektör Uzun, tebrik etti

Bilimin toplum ile buluşturulmasını ve toplumda yaygınlaştırılmasını sağlayacak projelere önem verdiklerini vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise “Önemli coğrafyacıların hatta Evliya Çelebi’nin dahi hayranlıkla bahsettiği, ‘Ağaç deryası’ dediği Küre Dağları’nda çocuklarımızın hedef kitlesi olduğu bir projenin hayata geçirilecek olmasını oldukça önemli buluyorum. Ayrıca, içinde bulunduğumuz ve başarıyla mücadele ettiği bu zorlu günlerin ardından çocuklarımızın doğa, bilim ve sanat ilişkisinin deneyimlenebilecek olmasından heyecan duyuyorum. Proje, çocuklarımızın merak etme, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerini keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Emeği geçen öğretim elemanlarımızı tebrik ediyor, başarılarının katlanarak artmasını diliyorum. Ayrıca her zaman yanımızda olarak bizlere destek veren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç hocamız ile YÖK üyelerimize, destekleri için Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner’e ve teşviklerinden dolayı TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal’a da teşekkürü bir borç bilirim” şeklinde konuştu.

Proje ekibi, alanında yetkin kişilerden oluşuyor

2018 yılında ilki başarıyla gerçekleştirilen, yerel ve ulusal basında geniş yer verilen projede; Dr. Öğr. Üyesi Büyükşahin ile birlikte Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Dr. Bekir Güler, Öğr. Gör. Dr. Reha Sarıkaya, Arş. Gör. İsmail Eyüpoğlu, Arş. Gör. Fatih Taş ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sevgi Kıngır yer alıyor. Ayrıca, Düzce Üniversitesi öğretim elemanı Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Ecevit ve Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı görev yapan öğretmen Dr. Dilber Acar da ekibe eğitmen olarak destek sağlıyor. Ekibin dinamiğini oluşturan Eğitim Fakültesi lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden; Gamze Dağkoçak, Turgut Aslan, Nail Şahin, Faruk Kahraman, Yasemin Ülger, Orhan Aktaş, Halime Doğru ise rehber kadroda bulunuyor.

Projeye, Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ve Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü de destek veriyor.


 

SON Haberler

  • “Benim de bir fikrim var” diyenler Bartın Üniversitesinde buluştu

  • TÜSEB destekleri ve “Akıllı Ulaşım Teknolojileri” konuşuldu

  • IV. Ar-Ge Proje Pazarı’nda yerli aşı TURKOVAC’taki son gelişmeler aktarıldı

  • Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı başladı

  • Üniversitemizde “Akıllı Enerji Laboratuvarı” kuruldu

  • “Akıllı Endüstri ve Dijital Dönüşüm Teknolojileri Sempozyumu”

  • KPSS Türkiye birincisi Şeyda Başa, Rektör Uzun’u ziyaret etti

  • Rektör Uzun, 1. Su Şurası kapanış toplantısına katıldı

  • Üniversitemiz öğrencisi Buket Yıldırım, Kovid-19 projesiyle ödül aldı

  • Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığından Üniversitemize ziyaret