BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

“Benim de bir fikrim var” diyenler Bartın Üniversitesinde buluştu

Yayın Tarihi : 27/10/2021
Üniversitemizin “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” ihtisaslaşma alanında tematik olarak düzenlediği IV. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Üniversitemiz tarafından düzenlenen bölgenin en önemli bilim organizasyonlarından ‘IV. Ar-Ge Proje Pazarı’ etkinliği yüzlerce proje sahibinin katılımıyla tamamlandı. Üniversitemiz Kutlubey Yerleşkesinde gerçekleştirilen etkinlikte 14 ana temada ve toplamda 107 farklı kategoride proje fikirleri yarıştı. Türkiye’nin farklı illerinden yüzlerce katılıcımın olduğu etkinlikte çeşitli üniversitelerden ve sektör temsilcilerinden oluşan bilim kurulu değerlendirmeler yaptı.

IV. 
Ar-Ge Proje Pazarı’nda yerli aşı TURKOVAC’taki son gelişmeler aktarıldı

Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı’nda konuşan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı (TÜSEB) Prof. Dr. Erhan Akdoğan, yerli aşı TURKOVAC’taki gelişmeler hakkında bilgiler verdi. “TÜSEB ve TURKOVAC” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Akdoğan, Yerli aşı TURKOVAC hakkında da bilgiler verdi. Prof. Dr. Akdoğan, “TURKOVAC bir başarı hikâyesidir. Molekülden aşıya dönüşmüş bir çalışma yapıldı. Bu nedenle Türkiye için hem gurur kaynağı hem de desteklenmesi gereken ve üzerinde durmamız gereken bir üründür. Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en geniş klinik araştırması şu anda devam ediyor. Türkiye’de 41 merkezde çalışmalar devam ediyor ve dakika dakika takip ediliyor” dedi. 

“ASELSAN Girişimcilik Merkezi” ve “Rota Optimizasyon Uygulamaları” anlatıldı

Etkinliğin ilk gününde Aselsan Teknoloji Transfer ve Girişimcilik Merkezi Müdürü Serdar Bayar ile Optiyol Karar Destek Teknolojilerinden Dr. Tuba Yılmaz Gözbaşı tarafından 2 ayrı seminer de verildi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği seminerlerde Bayar “ASELSAN Girişimcilik Merkezi ve Teknoloji Transfer Faaliyetleri”, Gözbaşı ise “Rota Optimizasyon Uygulamaları” konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Açılış Töreni geniş bir katılımla düzenlendi

Proje sergileriyle birlikte seminerle de zenginleştirilen IV. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinin açılış töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Burada konuşan ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Bugün burada ülkemizin ilk mega endüstri bölgesi olan ‘Filyos Vadisi Projesi’ne yönelik projeler üreterek yarışmaya katılan gençlerimizle bir arada olmak bizleri heyecanlandırıyor. Proje sergilerini gezince gördüğüm heyecan karşısında büyük bir mutluluk duydum” şeklinde ifadeler kullandı.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan ise Ar-Ge kültürünün oluşturulmasının ülkelerin kalkınmasında değerli bir rol oynadığını aktardı.

Bartın Valisi Sinan Güner ise konuşmasına etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. Vali Güner, “Proje pazarı hem Bartın hem de üniversitemiz için çok önemli bir fırsattır. Projelere ve inovasyona ne kadar ağırlık verirsek geleceğimiz o kadar parlak olacaktır. Ülkemizde güzel şeylerin ortaya çıkması için hepimizin topyekün harekete geçmesi gerekiyor. Bu nedenle Bartın Üniversitesi tarafından ar-ge ve yenilik bilincinin yaygınlaşması, proje hazırlama ve geliştirme kültürünün oluşması ve önemli projelerin ilgili kişi ve kuruluşlar ile buluşturulması amacıyla gerçekleştirilen ‘IV. Ar-Ge Proje Pazarı’nda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış Dersini TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal verdi

Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında 2021-2022 Akademik Yıl Açılış Dersi de işlendi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından verilen derste TÜBİTAK teşviklerinden bahsedildi.

Prof. Dr. Mandal, Dünyanın gelecek 10 yılda karşılaşabileceği riskleri değerlendirerek “Dünyada gelecek 10 yıldaki riskler, güçlükler ve bunların olma olasılığına baktığımızda önceliğin salgın hastalık olduğunu görüyoruz. Salgın konusu bugünün konusu olarak gözükse de en az gelecek 10 yılda en üst düzeyde bir noktaya sahiptir. Diğer bir konu ise iklim değişikliğidir” dedi.

“Anahtar kelime Ar-Ge’dir”

Ar-ge faaliyetlerinin her alanda önemli kazanımları beraberinde getireceğinin altını çizen Prof. Dr. Mandal, “Son 10 yıldaki riskler arasında bir diğeri de siber güvenliktir. Belki bizim hayatımızı kolaylaştıran dijitalleşme, çevrim içi ortamlar, yazılım teknolojilerdeki olumlu gelişmeler beraberindeki siber güvenlik konusunda da kendini gösterecektir. Bir diğer konu da düzensiz göç konusudur. Bunların hepsi Türkiye için değil, tüm dünya için gelecek 10 yılda bahsedilen konulardır. Dolayısıyla bunlara baktığımız zaman ister öğrenci, ister firma ve akademik çözüm üretmemiz noktasında, kamu olarak bizlerde paydaş olarak, bunların ortak anahtar kelimesi Ar-Ge olacaktır” diye konuştu.

“Bartın Üniversitesi kendisini göstermeye devam ediyor”

Üniversitemizdeki çalışmalara da övgüyle değinen Prof. Dr. Mandal, “Alışılagelen üniversitelerin dışında ‘Öğrenci Odaklı’ anlayışla Bartın Üniversitesi, öğrenci projelerinde önemli kazanımlar elde etmiştir. Türkiye’de dönemlere bağlı olarak ilk 5’te yer alıyorlar. Bunlar bir hocanın değil bir öğrencinin projesi olması bakımından oldukça önemli. Yine aynı şekilde TEKNOFEST yarışmalarında sürekli yükselen bir ivme ile Bartın Üniversitesi kendisini gösteriyor. Bu noktada da hocalarımızı ve tabi ki öğrencilerimizi tebrik ediyorum” şeklinde ifadeler kullandı.

“Gençlerimizin azmine ve memleketimizin öz değerlerine güveniyoruz”

Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinin Kapanış toplantısına çevrim içi olarak bağlanan IV. Ar-Ge Proje Pazarı ana sponsorlarından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, gerçekleştirilen etkinliğin önemine değindi. Karadeniz’de gerçekleştirilen keşif çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Bilgin, “Karadeniz’de önemli bir doğalgaz rezervini keşfetmiş durumdayız. Bu keşfin üretime geçmesi ve ülkemiz ekonomisine kazandırılması en büyük hedefimiz” şeklinde konuştu.

Ultra derin sondaj çalışmalarında dünya çapında önemli başarılar elde edildiğinin de altını çizen Bilgin, “Bu kapsamda 2020 yılında Sakarya Gaz Sahasında milli imkânlarımızı kullanarak gerçekleştirdiğimiz ultra derin sondaj çalışmalarımız dünya çapında başarılı sonuçlar getirdi. Bildiğiniz gibi Sakarya Gaz Sahası keşfi 2020 yılında dünyadaki ikinci büyük, denizlerde ise en büyük keşif oldu” ifadelerini kullandı.

Akademik Giysi Töreni gerçekleştirildi

Açılış dersinin ardından Üniversitemizde geçtiğimiz yıl ataması gerçekleştirilen 9’u profesör, 30’u doçent ve 19’u ise doktor öğretim üyesi olmak üzere toplamda 58 öğretim üyesinin fotoğraflarıyla birlikte isimleri ekrana yansıtıldı. Profesörlük kadrosuna atanan öğretim üyelerine Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun tarafından gelenekselleşen törenle cübbeleri giydirildi.

En iyi projeler ödüllendirildi

Bartın Üniversitesinin “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” ihtisaslaşma alanında tematik olarak düzenlediği IV. Ar-Ge Proje Pazarında ödül töreni düzenlendi. Türkiye’nin farklı illerinden yüzlerce proje arasından seçilen 115 çalışmanın sergilendiği etkinlikte, farklı üniversitelerden akademisyenler ve sektör temsilcileri tarafından yapılan titiz değerlendirmelerin ardından en iyi projeler ödüllendirildi.

IV. Ar-Ge Proje Pazarı etkinlik süreciyle ilgili bilgiler veren Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Çelik, ““Ar-Ge Proje Pazarı; akademisyenler, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler, Ar-Ge/İnovasyon çalışması olan proje sahipleri, yatırımcılar, girişimciler ve öğrencileri bir araya getirerek paydaşlar arasında büyük bir etkileşim yaratmayı hedeflemektedir” dedi.

“Milli Teknoloji Hamlesine katkılar sunmak hedefindeyiz”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise gurur duyulacak bir etkinlikte “Benim de bir fikrim var” diyenlerle bir araya geldiklerini ifade ederek “Tüm bileşenlerimizle birlikte gösterdiğimiz bu çabaların sonucunda hedefimiz, teknolojiye olan ilgiyi artırmak ve Türkiye’nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmaktır. Ülkemizin nitelikli insan kaynağını artırmayı da amaçladığımız tüm çalışmalarımızda ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ yolculuğunda ‘biz de varız’ diyoruz” diye konuştu.

Akademik Performans ve Proje Ödül Töreni gerçekleştirildi

Son yıllarda ortaya konulan başarılarla Türkiye’nin en hızlı yükselen yükseköğretim kurumları arasında yer alan Bartın Üniversitesinde, IV. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği kapsamında “Akademik Performans ve Proje Ödül Töreni” gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Bartın Üniversitesi tarafından 2020 yılında uluslararası saygın dizinlerde taranan dergilerde en çok yayın yapan ve en yüksek etki değerli dergilerde yayın yapan öğretim elemanlarına “Akademik Performans Ödülü” Elmas, Altın, Gümüş ve Bronz olmak üzere 4 kategoride verildi. Ayrıca 2020 yılında kurum dışı fonlarca desteklenen, 12 ay ve 12 aydan uzun olan projelerin yürütücülüğünü yapan öğretim elemanlarına da başarı belgeleri verildi.

Destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketi verildi

Ayrıca ödül töreninde Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı ana sponsorları ASELSAN, TPAO ve Çanakcılar Şirketler Grubu ile destek veren kurumlar TÜBİTAK ile TÜSEB’e ve sponsorlar Bartın Sanayi ve Ticaret Odası, MÜSİAD Bartın, Titra Teknoloji, Sanlap, Öztem İnşaat, Kuveyt Türk ve Merkim’e teşekkür plaketleri verildi. 

En iyi projeler ödüllendirildi

Ardından geçilen Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı ödül töreninde en iyi proje sahiplerine ödülleri verildi. Etkinliğin birincisi “ALGBIO” adlı projesi ile Selen Şenal, ikincisi “Kentlerin Haşere ve Sinekler ile Akıllı Mücadele Sistemi” adlı projesi ile Furkan Bülbül ve üçüncüsü ise “CPR-M (Kardiyopulmoner Resusitasyon Makinası)” adlı projesi ile Aydın Sinan Apaydın oldu. Çeşitli ödüllerin verildiği etkinlikte Erdi Akman, İslim Esra Yılmazer ve Özlem Ertekin ise mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Lise kategorisinde ödüller sahibi buldu

Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı’na lise kategorisinde de yoğun bir başvuru yapıldı. Lise öğrencilerinin hazırladıkları projeler 2 gün boyunca ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Ar-Ge Proje Pazarı hakem heyeti tarafından yapılan değerlendirmeyle birinci “NOOD - Sel Tahmin Algoritması” projesi ile Barış Mutlu, ikinci “Fındık Kozalarından Kırtasiye ve Ambalaj Malzemeleri” adlı projesiyle Taha Karayormuk, üçüncü ise “Topraklı ve Topraksız Tarım Uygulamalarında Robotik Uygulamalar ve IOT” adlı projesi ile Mehmet Kerem Gözlük olarak belirlendi. Lise kategorisinde Kübra Eylül Baysak, Zeynep Sena Kotin ve Gülsüm Ceyda Tarhan’a ise mansiyon ödülü verildi.


SON Haberler

  • İhtisaslaşma kapsamına alınan üniversiteler Kastamonu’da buluştu

  • BARÜ’de başarıya ulaşmış girişimcilik hikâyeleri anlatıldı

  • BARÜ bünyesindeki 5 dergi en etkili yayınlar arasında yer aldı

  • BARÜ’de 4 program için akreditasyon saha ziyaretleri başarıyla tamamlandı

  • BARÜ’lü öğrencilerin sanayiye yönelik 5 araştırma projesi desteklendi

  • BARÜ’den Arş. Gör. Ayşe Hale Alkan, AİV tarafından desteklenen 5 kişiden biri oldu

  • URAP Dünya Sıralaması açıklandı: BARÜ, 147 basamak birden yükseldi

  • Köksal Toptan: “Bartın Üniversitesinde iftihar duyulacak çalışmalar yapılıyor”

  • Rektör Uzun’un 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

  • Dünya Şampiyonu Burhan Akbudak, Rektör Uzun’u ziyaret etti