BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ’nün projesiyle Türk bürokrasisinin son 40 yılı incelenecek

Yayın Tarihi : 30/12/2022

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) TÜBİTAK tarafından desteklenen projesiyle 12 ilde çeşitli kademelerde görev alan 1.338 bürokratla yüz yüze görüşmeler yapılarak Türk bürokrasisinin son 40 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunulacak.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Baykal’ın TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırladığı proje desteklenmeye değer bulundu.

Proje kapsamında yapılacak çalışmalarla farklı kurum ve unvanlarda aktif olarak görev yapan bürokratların hayata geçen politikalara ilişkin algı ve tutumları analiz edilecek.

Akademik çıktılarının bilim dünyasının yanı sıra politika yapıcı ve uygulayıcılarına yol göstermesinin de hedeflendiği çalışmada, 12 farklı ilden 1.338 kişi ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilecek.

“Proje ile bürokratik yapıya odaklanılacak”

Proje hakkında bilgiler veren Baykal, “Toplumsal kökenleri ve düşünsel eğilimleri üzerinden bürokrasiye odaklanılacak proje ile farklı kurum ve unvanlarda aktif olarak görev yapan bürokratların hayata geçen politika ve değişimlere ilişkin algı ve tutumları analiz edilecek. Böylece siyasetteki değişimin kamu bürokrasisi üzerindeki etkilerinin yanı sıra bürokrasideki işleyiş ve süreç yönetimin nasıl etkilendiği de irdelenecek” ifadelerini kullandı.

Rektör Uzun tebrik etti

Her günün bir önceki günden daha iyi olması için büyük gayret gösterdiklerini vurgulayan BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise Baykal ile birlikte projede görev alanları tebrik etti.

Rektör Uzun, “Üniversitemizde bir yandan öğrencilerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için çaba sarf ederken diğer yandan da akademik üretkenliğimizi her geçen gün daha iyi noktalara taşımak için gayret gösteriyoruz. Gurur duyacak bir gelişim gösterdiğimiz bu süreçte tüm bileşenlerimizle birlikte yarınlarımıza değer katacak çalışmalar yapıyoruz. Bu noktadaki gayretli çalışmaları için Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Ömer Baykal’ı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Projenin danışmanlığını yapacak olan Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı ve Yerel Politikalar Kurulu Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe başta olmak üzere tüm proje ekibine de değerli katkıları için şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

Alanında yetkin bilim insanları projede yer alıyor

Doç. Dr. Baykal’ın yürütücülüğünü yaptığı projenin danışmanlığını Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı ve Yerel Politikalar Kurulu Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe yapacak. Ayrıca projede; İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çaha, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yılmaz Bingöl, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Sezer ile BARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Arş. Gör. Dr. Erdi Topçuoğlu da görev alacak.


SON Haberler

  • BARÜ’de uluslararası iş birliği ağı genişletiliyor

  • BARÜ’nün yeni buluşu: İHA’lar için Otomatik Batarya Değiştirme Sistemi

  • BARÜ’deki çalışmalarda ‘Bor’ kullanılarak sunta ürünlerin yanma direnci artırılacak

  • Halter şampiyonasına BARÜ’lü sporcular 9 madalyayla damga vurdu

  • BARÜ’lü milli güreşçi, ülkemizi Dünya ve Avrupa şampiyonalarında temsil edecek

  • BARÜ’lü Milli Sporcu Emre Kural, Türkiye şampiyonu oldu

  • Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak iş birliği alanları görüşüldü

  • BARÜ’nün projesiyle sık görülen sağlık problemine yönelik yeni bir yöntem denenecek

  • Rektör Uzun, Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği toplantısına katıldı

  • Sudan Büyükelçisi Eltayeb, BARÜ’yü ziyaret etti