BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ’nün projesiyle kapalı ortamlardaki hava kirliliğinin üzerinde durulacak

Yayın Tarihi : 31/01/2024
Bartın Üniversitesinin (BARÜ) TÜBİTAK tarafından desteklenen projesiyle iç ortamlardaki hava kirliliğinin nedenleri araştırılarak hava kalitesini artırmaya yönelik çözümler sunulacak.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülten Güneş’in yürütücülüğünü yaptığı proje, TÜBİTAK 1002-A Hızlı Destek Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. “İç Ortam Havası Mikrobiyolojik Kirliliğinin Ortak Kullanılan Alanlarda Araştırılması” başlıklı proje ile kapalı ortamlardaki hava kirliliğinin sebepleri üzerine çeşitli araştırmalar yapılacak. BARÜ Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Çolaklar’ın da araştırmacı olarak katkı sağlayacağı çalışmalarla iç ortam hava kalitesinin artırılmasına yönelik çözümler sunulması hedefleniyor.

Kapalı alanlardaki hava kalitesinin bozulmasına neden olan faktörlerin tespitine yönelik önemli çıktılar elde edebileceklerini kaydeden Güneş, “Farklı iç ortamlarda hava kirliliğine neden olan etmenler üzerine gerçekleştireceğimiz araştırma kapsamında farklı mikrobiyolojik örnekleme yönteminden yararlanacağız. Bu yöntemlerle hava kalitesini ve insan sağlığını etkileyen mikrobiyolojik kirliliğin farklı iç ortamlardaki değişimini araştıracağız. 12 ay boyunca devam edecek çalışmalarda, ayrıca gaz ve partikül fazda bulunan diğer hava kalitesi parametrelerinin ölçümünü de yaparak bunların iç ortam hava kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendireceğiz. Yapılan mikrobiyolojik analizler sonucunda elde edilecek verilerle hava kalitesini artırmaya yönelik çözümler geliştirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Yapılacak çalışmanın önemine değinen BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise ”Tüm bileşenlerimizle birlikte sürdürülebilir bir gelecek için bilim ve teknoloji temelli projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Bu noktada günümüzün en temel sorunlardan biri haline gelen hava kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmaların gündemimizde daha fazla yer alması ve gelişen teknolojiden yararlanarak çeşitli çözüm yolları bulunmasını oldukça önemli buluyorum. Hava kalitesini artırmaya yönelik önemli çıktılar elde edecekleri projeleri dolayısıyla Doç. Dr. Gülten Güneş ile Doç. Dr. Huriye Çolaklar’ı tebrik ediyorum. Yarınlarımıza değer katma hedefiyle sürdürdüğümüz gayretlere sundukları katkı için Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bülent Cengiz’e teşekkür ediyorum. Ayrıca bizleri daha iyiye ulaşma noktasında motive ederek destek veren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a, YÖK üyelerimize ve bilim temelli kalkınma anlayışıyla bizleri teşvik eden yaklaşımları için TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal’a da teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.


SON Haberler

  • Rektör Uzun’dan Kurban Bayramı mesajı

  • BARÜ, Bartın’ın ulaşım süreçlerine ‘akıllı ve sürdürülebilir’ çözümler üretecek

  • BARÜ, 2 alanda dünyada ilk 200, Türkiye’de ise ilk 3’te yer aldı

  • BARÜ’nün Amastris Antik Kenti kazıları ile geçmişin izleri günümüze taşınacak

  • BARÜ değişim programlarıyla uluslararası öğrencileri ağırlıyor

  • BARÜ “Engelsiz Erişim”de 49’uncu ödülünü aldı

  • BARÜ İslami İlimler Fakültesi için “Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni” düzenlendi

  • Rektör Uzun, YKS’ye girecek öğrencilere başarılar diledi

  • BARÜ, değişim programlarıyla farklı ülkelerden bilim insanlarını ağırlıyor

  • Bartın’da nehir seviyesi, toprak nemi ve yağış miktarı ölçen sistem kuruluyor