BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ’den Arş. Gör. Ayşe Hale Alkan, AİV tarafından desteklenen 5 kişiden biri oldu

Yayın Tarihi : 29/11/2022
Meme kanserine yönelik ilaç geliştirilmesi üzerine araştırmalar yapan Bartın Üniversitesi (BARÜ) Fen Fakültesinden Arş. Gör. Ayşe Hale Alkan, Abdi İbrahim Vakfı (AİV) tarafından doktora bursu almaya hak kazanan 5 kişiden biri oldu.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim elemanlarından Arş. Gör. Ayşe Hale Alkan, Abdi İbrahim Vakfı (AİV) Doktora Bursu almaya hak kazandı.

Donanımlı ve nitelikli bireylerin yetişmesine katkı sağlaması amacıyla Türkiye’de sadece 5 kişiye verilen bursu almanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Alkan, ‘Üreten Üniversite’ anlayışıyla BARÜ’de oluşturulan ekosistemin kendisini gelecek adına daha da motive ettiğini ifade etti.

Doktora çalışmaları kapsamında meme kanserine yönelik ilaç geliştirilmesi üzerine araştırmalar yaptığının da altını çizen Alkan, “Bu doğrultuda hedeflerimden biri, yaygın ve çoğunlukla ölümcül bir hastalık olan kanserin tedavisinde kullanılabilecek, yenilikçi ve etkili bir terapötik yaklaşım geliştirmektir” dedi.

Alkan’ı tebrik eden BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise “Sadece bilgiyi aktaran değil aynı zamanda bilgiyi üreten bir üniversite olma yolunda tüm bileşenlerimizle birlikte büyük gayret gösteriyoruz. Bölgemizden başlayarak ülkemizin gelişimine değer katma yolculuğunda fikirden ürüne dönüşecek çalışmalar yapıyoruz. İnanıyorum ki bu çabalarımız yarınlarımıza ışık tutacak ve bizleri daha ileriye taşıyacaktır. Bu düşüncelerle tüm Dünya’nın önemli sorunlarından biri olan kanser üzerine yaptığı çalışmalarla AİV doktora bursu almaya hak kazanan Arş. Gör. Ayşe Hale Alkan’ı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.


SON Haberler

  • BARÜ’de uluslararası iş birliği ağı genişletiliyor

  • BARÜ’nün yeni buluşu: İHA’lar için Otomatik Batarya Değiştirme Sistemi

  • BARÜ’deki çalışmalarda ‘Bor’ kullanılarak sunta ürünlerin yanma direnci artırılacak

  • Halter şampiyonasına BARÜ’lü sporcular 9 madalyayla damga vurdu

  • BARÜ’lü milli güreşçi, ülkemizi Dünya ve Avrupa şampiyonalarında temsil edecek

  • BARÜ’lü Milli Sporcu Emre Kural, Türkiye şampiyonu oldu

  • Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak iş birliği alanları görüşüldü

  • BARÜ’nün projesiyle sık görülen sağlık problemine yönelik yeni bir yöntem denenecek

  • Rektör Uzun, Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği toplantısına katıldı

  • Sudan Büyükelçisi Eltayeb, BARÜ’yü ziyaret etti