BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ’de yeni nesil akıllı yalıtım malzemeleri geliştirilecek

Yayın Tarihi : 12/02/2024
Bartın Üniversitesinin (BARÜ) sanayi iş birliği ile geliştireceği projeyle betonarme binalarda ısı ve ses yalıtımını sağlamak üzere yeni nesil akıllı yapı malzemeleri üretilmesi hedefleniyor.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ihtisaslaşma alanı da olan ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ kapsamında yürüttüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Betonarme binalarda yeni nesil akıllı yapı malzemelerin geliştirmesine yönelik çalışmalarla ısı ve ses yalıtımı üst seviyeye çıkarılacak. Üniversite-sanayi iş birliğiyle hayata geçirilecek çalışmalar Yurtbay Tuğla paydaşlığında sürdürülecek.

Sürdürülebilirlik odağında devam edecek projeyle ilgili ilk toplantı gerçekleştirildi. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantıya BARÜ’den Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Gençel, Proje ve Teknoloji Ofisi Genel Koordinatörü Doç. Dr. Ümit Tayfun ile MBSM Mühendislik Danışmanlık Şirketinden çevre mühendisleri Seda Gökçe Yılman ve Sibel İren Şeref ile Yurtbay Tuğla Fabrika Müdürü Bilgehan Candangil katıldı.

Yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Zahmakıran, “Çevre dostu binalar ve akıllı kentlerin öneminin giderek arttığı günümüzde yeni nesil akıllı yapı malzemeleri ile gelecek nesillere daha temiz ve sürdürülebilir şehirler bırakmak adına bilim temelli projelerin önemi daha da artıyor. Bu bağlamda Üniversite olarak çevre dostu malzemeler geliştirmeye öncelik veriyoruz. Betonarme binalarda ısı kaybının önlenmesi, etkin enerji kullanımının sağlanması ve ses yalıtımının artırılması noktasında geliştireceği yeni nesil malzeme üretimiyle inşaat malzemesi sanayisine katkı sunmayı hedefliyoruz. Böylece, verimliliği artıran akıllı yapı malzemeleriyle konutlarda ses izolasyonu sağlayarak ısı kaybının ise en aza indirilmesi sağlanacak” dedi.

BARÜ’de üniversite-sanayi iş birliğiyle sürdürülebilirlik ekseninde örnek çalışmaların yürütüldüğünü belirten BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise “Küresel ölçekte gelişen dünyada artık geleneksel malzemeden ziyade enerji tasarrufunu önceleyen, yeni nesil akıllı yapı malzemeleri kullanımının yaygınlaştırılması sürdürülebilir bir gelecek için oldukça önem arz ediyor. Biz de enerji verimliliğinden atık yönetimine, ekolojik dengeyi korumaktan çevre planlamaya kadar Ar-Ge faaliyetlerine önem veriyor ihtisaslaşma alanımız ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ kapsamında çalışmalar yürütüyoruz. Üniversite-sanayi iş birliğiyle güzel çıktılar elde edeceğimize inandığım bu projede emeği geçen tüm bileşenlerimiz ve proje ortaklarımıza teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.


SON Haberler

  • Rektör Uzun’dan Kurban Bayramı mesajı

  • BARÜ, Bartın’ın ulaşım süreçlerine ‘akıllı ve sürdürülebilir’ çözümler üretecek

  • BARÜ, 2 alanda dünyada ilk 200, Türkiye’de ise ilk 3’te yer aldı

  • BARÜ’nün Amastris Antik Kenti kazıları ile geçmişin izleri günümüze taşınacak

  • BARÜ değişim programlarıyla uluslararası öğrencileri ağırlıyor

  • BARÜ “Engelsiz Erişim”de 49’uncu ödülünü aldı

  • BARÜ İslami İlimler Fakültesi için “Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni” düzenlendi

  • Rektör Uzun, YKS’ye girecek öğrencilere başarılar diledi

  • BARÜ, değişim programlarıyla farklı ülkelerden bilim insanlarını ağırlıyor

  • Bartın’da nehir seviyesi, toprak nemi ve yağış miktarı ölçen sistem kuruluyor