BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ mezunu, tarımsal üretimde başarı yolculuğunu anlattı

Yayın Tarihi : 29/05/2024
Bartın Üniversitesi (BARÜ) Organik Tarım Programı mezunu Ali Durak, tarımsal üretimde elde ettiği başarıları meslek yüksekokulu öğrencileriyle paylaştı.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Organik Tarım Programı 2022-2023 Akademik Yılı mezunu Ali Durak, Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Çalışma ve İş Kurumu Bartın İl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen “10. İstihdam ve Kariyer Günleri” kapsamında tarımsal girişimcilik konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşide BARÜ mezunu Ali Durak, öğrenim sürecinin ardından babası Ömer Durak ile birlikte kurduğu 1080 metrekarelik serada tarımsal üretim sürecinden bahsederken BARÜ’de aldığı eğitimin kendisine sunduğu katkıları da aktardı. 

Mezuniyetinden hemen sonra iş hayatına atılan Durak, “Tarımsal üretime olan ilgim çocukluk hayalimdi. Üniversitemde bu yönde okuduğum Organik Tarım programında hem teorik hem pratik eğitimler alarak becerilerimi geliştirdim. Mezun olduktan sonra babamla birlikte Yozgat’ın Sarıhacılı Mahallesinde kendi imkânlarımızla 2 sera kurduk. Bu serada topraksız tarım denemeleri de gerçekleştiriyorum. Ayrıca tarımsal destekleme projelerinden yararlanarak sera alanını genişletip üretimi artırmayı da hedefliyorum” diye konuştu.

Yılın 8 ayında kesintisiz olarak birçok tarım ürününü elde ederek satışa sunan ve girişimlerini büyütmeyi hedeflediklerini de kaydeden Durak, öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı.

Tarım sektörüne gençleri kazandırmayı hedeflediklerini dile getiren BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, öğrencileri konularında uzman isimlerle teorik derslerde buluştururken, bahçe üretim olanakları sunarak gençlerin pratik yapmalarına da zemin oluşturduklarını belirtti.

Rektör Uzun, “Bartın Üniversitesi olarak tarımda verimliliği artırmak için gençlerin kariyer planlarını tarım sektörüne yönelik yapmalarını sağlamak amacıyla eğitim programlarımızı açıyoruz. Tarımın geleceğinin genç çiftçiler olduğu bilinciyle gençlerimizi tarım sektörüne kazandırmaya çalışıyoruz.  Tarım sektöründe sürdürülebilirliği sağlamak, gençlerimizde girişimcilik ruhunu geliştirmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bu düşüncelerle mezunumuz Ali Durak ve babası Ömer Durak’ı tebrik ediyor, tarımsal üretimdeki başarılarının devamını diliyorum” dedi.


Haber: Ebru Adalı

BARÜ İletişim Koordinatörlüğü

SON Haberler

  • Rektör Uzun’dan Kurban Bayramı mesajı

  • BARÜ, Bartın’ın ulaşım süreçlerine ‘akıllı ve sürdürülebilir’ çözümler üretecek

  • BARÜ, 2 alanda dünyada ilk 200, Türkiye’de ise ilk 3’te yer aldı

  • BARÜ’nün Amastris Antik Kenti kazıları ile geçmişin izleri günümüze taşınacak

  • BARÜ değişim programlarıyla uluslararası öğrencileri ağırlıyor

  • BARÜ “Engelsiz Erişim”de 49’uncu ödülünü aldı

  • BARÜ İslami İlimler Fakültesi için “Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni” düzenlendi

  • Rektör Uzun, YKS’ye girecek öğrencilere başarılar diledi

  • BARÜ, değişim programlarıyla farklı ülkelerden bilim insanlarını ağırlıyor

  • Bartın’da nehir seviyesi, toprak nemi ve yağış miktarı ölçen sistem kuruluyor