BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ, ihtisaslaşan üniversiteler ile bir araya geldi

Yayın Tarihi : 13/05/2024
Bartın Üniversitesi (BARÜ) ihtisaslaşan üniversitelerin bir araya geldiği Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Toplantısı’na katıldı.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yürütücülüğünde Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında yer alan üniversitelerin faaliyet performanslarının değerlendirildiği ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Toplantısı’nda yerini aldı.

Bitlis Eren Üniversitesi Merkezi Konferans Salonunda YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile ihtisaslaşma programına dâhil edilen 25 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya, BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ile birlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran, Proje ve Teknoloji Ofisi (PTO) Genel Koordinatörü Doç. Dr. Ümit Tayfun da katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, program açılışında yaptığı konuşmada “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi, 25 üniversitemizle birlikte başarıyla yürütülmektedir. Yükseköğretim Kurulu olarak, yükseköğretimde çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme odaklı bir planlama anlayışını son derece önemsiyoruz. Yapısal değişim niteliğinde en önemli girişimlerimizden biri olan 'Misyon Farklılaşması Odaklı İhtisaslaşma' çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriyoruz. Bu faaliyetlerimizi üniversitelerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte güçlendirerek çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

İhtisaslaşma faaliyetlerine ilişkin fikir alışverişi yapılarak tecrübe paylaşımında bulunulan toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Rektör Uzun ise BARÜ’nün bölgesel kalkınma odaklı gelişim stratejisi neticesinde ihtisaslaşma alanı olan ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ hakkında bilgilendirmelerde bulunarak devam eden uygulamaların etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi için belirlenen strateji ve hedeflerin önemine değindi.

Rektör Uzun, BARÜ’nün bölgesinden başlayarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunduğunun altını çizerek “Nitelikli eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra şehirle bütünleşik üniversite anlayışıyla Bartın’dan başlayarak bölgemizin ekonomik, ticari, sanayi ve sosyokültürel alandaki dinamiklerini göz önünde bulunduran çalışmalar yürütmeye gayret ediyoruz. Bu kapsamda ihtisaslaşma başarısı gösterdiğimiz ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ alanında paydaşlarımızla iş birliği içerisinde sürdürülebilir gelişim ve bölgesel kalkınma hedeflerimize yönelik geleceğe değer katacak projelere imza atıyoruz.  Yürütülen çalışmaların etkin bir şekilde uygulanabilmesi için karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak önemli kazanımlar elde ettiğimiz toplantılarda bir araya geliyoruz. Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda da devam eden ihtisaslaşma faaliyetleri ile uzmanlaşma alanlarımıza yönelik yapabileceklerimizi ele aldık. Bu düşüncelerle bölgesel kalkınma odaklı çalışmalarımızda bizleri yarınlara değer katma hedefiyle motive eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a, yakın ilgileri ve değerli destekleri için YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Sayın Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Sayın Erol Arcaklıoğlu ile YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca misafirperverlikleri dolayısıyla kıymetli rektörümüz Prof. Dr. Sayın Necmettin Elmastaş’a ve sürece olan kıymetli katkıları için değerli rektörlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.Haber: Fatmanur Eriklioğlu

BARÜ İletişim Koordinatörlüğü

SON Haberler

  • BARÜ’den 5 milli sporcu 2024 Paris Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil edecek

  • BARÜ, iklim değişikliğine uyum ve dayanım çalışmalarını sürdürüyor

  • BARÜ mezunu, tarımsal üretimde başarı yolculuğunu anlattı

  • BARÜ’de 7 yeni programa bu yıl ilk defa öğrenci alınacak

  • BARÜ’lü binlerce öğrenci coşkulu bir törenle keplerini attı

  • BARÜFEST’24’te öğrenciler hem eğlendi hem öğrendi

  • BARÜ’de “Filistin’i Anlamak” paneli gerçekleştirildi

  • BARÜ’de Türk şiirinin dünü ve bugünü konuşuldu

  • BARÜFEST’e Şampiyon Sporcular damgası

  • BARÜFEST’24 tüm heyecanıyla başladı