BARTIN ÜNİVERSİTESİ

image/svg+xml
image/svg+xml

BARÜ “Eğitim” ve “Mühendislik” alanlarında dünyanın en iyileri arasında

Yayın Tarihi : 26/10/2023

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Times Higher Education (THE) 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında “Eğitim” alanında dünyada ilk 500, “Mühendislik” alanında ise dünyada ilk 800’de yer aldı. Türkiye’de “Eğitim” alanında ilk 5’e girmeyi başaran BARÜ, “Mühendislik” alanında ise ilk 10’da gösterildi.

Dünyanın en bilinen yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) tarafından 2024 Dünya Üniversite Sıralamasının ardından “Alan Bazlı Sıralamalar” da açıklandı. 2024 Dünya Üniversite Sıralamasına girme başarısı gösteren yükseköğretim kurumları arasında yapılan değerlendirmede Bartın Üniversitesi (BARÜ) en iyiler arasına girmeyi başardı. BARÜ, THE sıralamasına “Eğitim” alanında 401-500 bandında iken “Mühendislik” alanında ise 601-800 bandında yer aldı.

BARÜ, dünyada “Eğitim” alanında ilk 500, Mühendislik alanında ise ilk 800’de yer aldı

THE, alan sıralamasında 2024 Dünya Üniversite Sıralamalarının genelinde kullanılan 18 performans göstergesini aynı şekilde kullanarak “Eğitim”, “Öğretmen Eğitimi” ve “Eğitimde Akademik Çalışmalar” gibi alt başlıklarla “Eğitim” alanındaki değerlendirmeleri yaptı. Mühendislik alanı için ise temel metodolojinin yanı sıra “Genel Mühendislik”, “Elektrik ve Elektronik Mühendisliği”, “Mekanik ve Havacılık Mühendisliği”, “İnşaat Mühendisliği” ve “Kimya Mühendisliği” alt konularında sıralamaya gidildi. Böylece BARÜ, “Eğitim” alanında dünyanın en iyi ilk 500, “Mühendislik” alanında ise en iyi ilk 800 üniversite arasına girdi.

BARÜ, Türkiye’de “Eğitim” alanında ilk 5, Mühendislik alanında ise ilk 10’da yer aldı

Alan bazlı sıralamada Türkiye’den sıralamaya girebilen 75 yükseköğretim kurumu değerlendirildi. Geride bırakılan 5 yılın performansına bakılarak kurumların değerlendirildiği sıralamada BARÜ, “Eğitim” alanında 401-500 bandında yer alan bir üniversite ile birlikte 5’inci sırada “Mühendislik” alanında ise 601-800 bandından yer alan 8 üniversiteyle birlikte 10’unculuğu paylaştı.

“Türkiye Yüzyılı’nda çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz”

Üniversite olarak hedeflerinin her geçen gün daha iyiye ulaşmak olduğunu ifade eden BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Türkiye’nin genç üniversitelerinden biri olarak, 15’inci kuruluş yılımızda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almanın kıvancını yaşıyoruz. Tüm bileşenlerimizle birlikte çıktığımız bu yolculukta hep daha iyisi için çalışıyor ve ‘Türkiye Yüzyılı’na değer katmayı hedefliyoruz. İnanıyorum ki geçtiğimiz 5 yıl dikkate alınarak girdiğimiz bu sıralamadaki yerimiz önümüzdeki yıllarda daha da üst sıralara çıkacaktır” dedi.

“Birlikte çalışıyor ve birlikte başarıyoruz”

Rektör Uzun, elde edilen kazanımların sürdürülebilir bir şekilde geleceğe aktarılması için gayret gösterdiklerinin de altını çizerek “Bartın Üniversitesi olarak iç ve dış paydaşlarımızın tümüyle birlikte çalışıyor ve yarınlarımızın güçlü Türkiye’sini inşa etmek için gayret gösteriyoruz. Bu düşüncelerle öğrencilerimiz, mezunlarımız, akademik ve idari insan kaynağımızın aralarında olduğu BARÜ ailesiyle birlikte tüm bileşenlerimizi tebrik ediyor, önümüzdeki dönemlerde başarılarımızın katlanarak artacağına yürekten inanıyorum. Bizlerin her zaman yanında olarak destek veren Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’a şükranlarımı sunuyorum. Sürekli iyileştirme anlayışıyla bizleri daha iyisi için teşvik eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca şehrimizde birlikte çalışabilme ekosistemin oluşturulmasındaki katkıları için Bartın Valimiz Dr. Sayın Nurtaç Arslan’a da teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

BARÜ, THE Genel Sıralamada üst sıralarda

BARÜ, geçtiğimiz günlerde açıklanan THE 2024 Dünya Üniversite Sıralamasında ‘Araştırma Kalitesi’ kategorisinde 563. sırada yer alırken, genel sıralamada 1001-1200 bandına girmeyi başarmıştı. Bu sıralamada Türkiye’de en iyi 12’nci üniversitesi olan BARÜ ‘Araştırma Kalitesi’ kategorisinde 2’nci olmuştu. THE Dünya Üniversite Sıralaması 2024’te uluslararası alanda belirli bir standardı yakalayan 1.904 üniversitenin verileriyle değerlendirmeye gitmişti.


SON Haberler

  • BARÜ’den 5 milli sporcu 2024 Paris Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil edecek

  • BARÜ, iklim değişikliğine uyum ve dayanım çalışmalarını sürdürüyor

  • BARÜ mezunu, tarımsal üretimde başarı yolculuğunu anlattı

  • BARÜ’de 7 yeni programa bu yıl ilk defa öğrenci alınacak

  • BARÜ’lü binlerce öğrenci coşkulu bir törenle keplerini attı

  • BARÜFEST’24’te öğrenciler hem eğlendi hem öğrendi

  • BARÜ’de “Filistin’i Anlamak” paneli gerçekleştirildi

  • BARÜ’de Türk şiirinin dünü ve bugünü konuşuldu

  • BARÜFEST’e Şampiyon Sporcular damgası

  • BARÜFEST’24 tüm heyecanıyla başladı