image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemizde internet hızı arttı, kapsama alanı genişledi

Yayın Tarihi : 09/11/2018
Üniversitemizde yapılan yatırımlar sonucu internet hızında yüzde 330’lara varan bir yükselme olurken; kablosuz bağlantı noktası ise kapalı alanların tamamına, açık alanların ise yüzde 50’sine ulaştırılıyor.

Üniversitemizde öğrenci ve akademik personelin araştırma-geliştirme, bilimsel çalışmalarında kesintisiz dış kaynaktan yararlanmalarını ve paydaşlarıyla kesintisiz haberleşmelerinin daha hızlı, sürekli ve güvenilir olması hedeflenerek yapılan bilişim sistemleri altyapı çalışmaları neticesinde yaklaşık 1 milyon TL donanım ve yazılım yatırımı yapıldı.

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda Ağdacı ve Kutlubey Kampüsleri ile Ulus Meslek Yüksekokul’u ve Kurucaşile Yerleşkesi’nde 200 yeni  kablosuz erişim cihazı yerleştirildi. Böylece  üniversitenin sahip olduğu kapalı alanların tamamında, açık alanların ise yüzde 50’sinde kesintisiz olarak kablosuz internet bağlantısı yapılabilecek. Bu sayede öğrencilerin ve personelin  EDUROAM bağlantıları ile daha çok noktadan internete ulaşması sağlandı.

Ayrıca ULAKBİM ile yapılan görüşmelerle internet bağlantı hızında yüzde 330’lara varan bir yükselme de oldu. Son yapılan yatırımlarla Ağdacı Kampüsü’nün internet hızı 300 Mbit/s’den 450 Mbit/s’ye, Kutlubey Kampüsü’nün Nisan  2017 tarihinde 90 Mbit/s olan internet hızı  ise 3 kattan fazla artırılarak  300 Mbit/s’ye ulaşmış oldu. Bu çalışmalar neticesinde Bartın Üniversitesi’nde toplam İnternet hızı 800 Mbit/s’ye çıkarılmış oldu.

“Öğrencilerimiz ve personelimiz bilgiye daha kolay ve hızlı ulaşacaklar”
Bilgiye erişme noktasında internetin günümüzde çok önemli bir yere sahip olduğuna değinen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Üniversiteniz bünyesinde yapılan yatırımlarla öğrencilerimiz ve personelimizin bilgiye daha hızlı ve kolay ulaşmasını hedefliyoruz. Çalışmalarımız sonucunda ciddi anlamda bir gelişme göstererek, üniversitemizdeki toplam internet hızının 800 Mbit/s’ye çıkardık. Kablosuz bağlantı noktalarını da artırdık. Gelecek dönemler için erişim noktası ve hız konusunda çalışmalarımız devam edecek. Bilgiye erişimde engelsiz bir üniversite olma yolunda hızla ilerliyoruz.” dedi.
 

SON Haberler

  • Üniversitemizde akademik kurul toplantıları gerçekleştirildi

  • Üniversitemiz 2 alanda daha burslu doktora eğitimi verecek

  • “Dünya Kanser Günü” konferansı

  • Üniversitemize bir madalyada yüksek atlamadan geldi

  • Mizgin Ay, kendi rekorunu egale etti

  • III. Ar-Ge Proje Pazarı başvuruları başladı

  • Üniversitemiz Gagauzya’da ‘Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ açılmasına destek verdi

  • En güzel karne hediyesi ‘Robotik Kodlama Eğitimi’ oldu

  • ‘Saygı Günleri Anı Kitap Buluşması’nda bir vefa örneği sergilendi

  • Üniversitemiz Güreş Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak